DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22143351.31141%
İstanbul
18°

HAFİF YAĞMUR

11:43

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

  • Menü
X
Altın Hafta nedir ve neden önemlidir?

Altın Hafta nedir ve neden önemlidir?

ABONE OL
Mayıs 12, 2020 12:36
Altın Hafta nedir ve neden önemlidir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Altın Hafta büyük bir etkinlik. Japonya’nın çoğu kesimi için uzun bir mola ile sonuçlanan bir tatil haftasıdır ve aynı zamanda nüfusun büyük bir kısmının yerel ve uluslararası tatillere çıktığı bir zamandır. Ancak bu yıl COVID-19 nedeniyle Altın Hafta farklı oldu.

Hükümetin bu yılki tavsiyesi Altın Hafta boyunca dışarı çıkmak yerine evde kalmak. En azından Tokyo’da “Sutei Homu Shukan” olarak organize edilmeye çalışılıyor.

Yukarıdaki mesaj açık: Seyahat etmeyin. Japonya’da bu tavsiyeye uyanlar için, aile ve arkadaşlar için bu tatil zamanının eksikliği kesinlikle hissedilecektir. Peki Altın Haftayı yine de bu kadar önemli yapan nedir?

Bu yıl Altın Hafta daha çok “Evde Kalma Haftası” olarak biliniyor.

Altın Günler

Altın Hafta, Japonya’nın 15 ulusal bayramının dördüne sebep olan haftanın terimi. Showa Günü ile başlar, sonra Anayasa Günü, Yeşillik Günü ve Çocuk Günü ile devam eder. Bu tatiller, eski İmparator Hirohito’nun doğum gününü (29 Nisan), bitki sevgisini (4 Mayıs) ve Japon Anayasasının başlatılmasını (3 Mayıs 1947) kutluyor. Ancak 5 Mayıs Çocuklar Günü çok daha eskidir.

Tango no Sekku olarak da bilinen Çocuk Bayramı (alternatif olarak Erkek Çocuk Günü olarak da adlandırılır) en azından Nara Dönemi’nden (710-94) beri böyle olmuştur. En belirgin şekilde rüzgar gülü esque koinobori (sazan şeklinde bayraklar) asılarak kutlanır. Bir Çin efsanesine dayanarak, bir sazan şiddetli bir şekilde akan bir nehirde yüzmek için yeterince güçlü ise, bir ejderha olabilir (Pokemon’u biliyorsanız bu sizde bir şeyler çağrıştırabilir).

Çocuk Bayramı, diğerlerinin yeni yıl, 3 Mart (Hina Matsuri), 7 Temmuz (Tanabata) ve 9 Eylül’de (Kiku no Sekku) kutlanan Japonya’nın “gosekku”larından (beş kutsal festivalinden) biridir. Bu günlerde sırasıyla Çin’in Çifte Üçüncüsü, Beşinci, Yedinci ve Dokuzuncu festivalleri ile köken olarak benzerlikleri vardır.

Ancak bu haftanın neden “Altın” olarak adlandırıldığını merak ediyorsanız, cevap sekizinci yüzyılda değil, 20. yüzyılda yatmaktadır. Japonya’nın 1947 Anayasası’nın ardından, nisan ayı sonları, mayıs başı tatillerinin yeni ortaya çıkması, insanların boş zamanlarını, diğer şeylerin yanı sıra, sık sık sinema salonlarında geçirmelerine yol açtı.

Savaş sonrası film yapımcısı ve roman yazarı Bunroku Shishi’nin “Jiyu Gakko” filmi 1951’in ulusal bayramları sırasında rekor bilet sattığında, film stüdyosu Daiei buna dair bir not aldı. Radyo prime time (“Golden Time”) için waseigo’dan (Japon İngilizcesi) ödünç alan Daiei Genel Müdürü Hideo Matsuyama, yılın bu kazançlı zamanını “Altın Hafta” olarak adlandırdı. Aynı şekilde yakalanmamış olmasına rağmen, sonbaharda yapılan benzer bir etkinlik olan “Gümüş Hafta”dan da sorumludur.

Bugün, sadece film endüstrisi değil, diğer eğlence etkinlikleri de Altın Hafta’da büyük bir yükseliş yaşıyor. Bu haftada özellikle seyahat ediliyor. Travel Voice Japonya’ya göre 2019’un ekstra uzun baskısında nüfusun %35’i seyahat etti.

Utagawa Hiroshige (1833-34) tarafından tasvir edildiği şekilde Tokaido’nun 53 kasabadan yirmi üçüncüsü olan Fujieda’daki atların değiştirilmesi.

Seyahat Çılgınlığı

Japonya’da seyahat tarihi yüzyıllar boyunca uzanır. Ülke, dünyanın en eski iki oteline ev sahipliği yapıyor: 705 yılında kurulan Yamanashi Eyaletindeki Nishiyama Onsen Keiunkan ve 718 yılında Ishikawa Eyaletinde kurulan Hoshi Ryokan. Bu iki konaklama yerinin de iftihar kaynağı olması tesadüf değil onsen (kaplıcalar), genellikle Japonya’da seyahat için önemli bir neden.

Tıbbi tavsiye ve Budist öğretileri tarafından popüler olan tōji (kaplıca kürleri), onsen’de birden fazla gece kalmak anlamına gelir. Bugün hala popüler bir şeydir. Matsuyama’daki ünlü Dogo Onsen, var olan Japon şiirinin en eski kitabı olan sekizinci yüzyıl “Manyoshu”da bahsedildi. Eskiden sadece üst sınıf için eğlenceydi bu, nispi istikrarı ve yükselen tüccarlar ve orta sınıfı ile onsen ve seyahat daha yaygın hale Edo Döneminde geldi (1603-1878).

Ernest Patow “Japonya’da Bir Diplomat” (1921) kitabında Japonlara “Büyük gezginler” demiştir. Kitap özel seyahat bölümleri, kapsamlı haritalar, bakımlı otoyollar, han ve postaları olan kasabaları ve ülke çapındaki seyahatleri boyunca diğer gezginlerle karşılaşmalarını anlatır.

“Üçüncü Tokugawa Shogunundan (Tokugawa Iemitsu) her daimyo’nun Edo’da yılın bir bölümünü geçmesi gerektiği kuralını belirlediğinden beri, büyük otoyollar önemli bir ulaşım aracı haline geldi.” Diye devam ediyor Patow.

Bu “büyük otoyolların” en ünlüsü olan Tokaido, seyahati elverişli ve zamanında çok kutlandı hatta sanatta ölümsüzleşti. Utagawa Hiroshige’nin yolun 53 istasyonuna (1833-34) ait ukiyo-e tahta baskıları çok seçkin; daha az bilinen, 1802-1822 yılları arasında serileştirilen çizgi roman “Tokaidochu Hizakurige”, Ise Grand Shrine’a giderken iki hantal gezginin hikayesini anlatıyor. Zamanın diğer harika yollarının da eşleşen harita ve efsaneleri var.

Bu uzun tarih, Japonya’ya özgü seyahat için tercih, tüm meibutsu (yerel özellikler), omiyage (hediyelik eşyalar) ve onunla birlikte gelen michi no eki (dinlenme durakları), kültürel bir yöntem olmasını sağlar ve Altın Hafta’nın “Evde Kal” haftasına değişmesi bu durumu daha etkileyici bir hale getirir.

Haberin orijinal halini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.