1. Ana Sayfa
  2. Sanat
  3. Nakitsiz bir toplum için ultra-minimal cüzdan

Nakitsiz bir toplum için ultra-minimal cüzdan


Minimalizmde en üst düzey için, avucunuza tam oturan şık bir katlanan cüzdan olan Tanagokoro’yu düşünün. Cüzdan, ismini avuçiçi anlamına gelen eski bir Japonca kelimeden alan Nakameguro merkezli Wayward Leathers’ın en son ürünüdür.

Nakitsiz bir çağda banknot ve madeni para depolamaya fazladan verilen alan miktarını azaltmanın bir anlam ifade ettiğini kısa süre içinde anladılar.

Tanagokoro’yu özellikle görsel olarak çekici kılan şey, resimli bir kitapta katlanan bir kağıt model gibi açılıp kapanabilen bozuk para çantası olmasıdır. Sadece deriyi bir forma sokun ve o düz bir şekilde katlanır.

Tanagokoro, en sık kullanılan beş kart için yuvalara sahiptir. (Banka kartı, kredi kartı, ehliyet, ulaşım kartı, sağlık sigortası )

Tasarımcıları para çantasının önünde makbuzları saklamak için yer bulmayı da başardılar.

Tanagokoro’yu yapmak için kullanılan deri çoğu cüzdanda kullanılandan daha incedir ve bu da cüzdanın cebinizde daha hafif ve daha az hacimli olmasını sağlar. Sadece 85 mm genişliğinde, 97 mm yüksekliğinde ve 10 mm kalınlığındadır. Siyah ve haki yeşil renkte mevcuttur.

Cüzdan yapmak için gereken tasarım, kesme, boyama ve dikiş işlemlerinin tümü Japonya’da, çoğu Nakameguro’daki Wayward Leathers’ın atölyesinde yapılır.

18 yıl önce kurulduğundan bu yana Tokyo civarı şirketin evi olmuştur. Daha fazla ayrıntı için https://waywardleathers.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: JapanToday
Çeviri: Gamze Azman

Yorum Yap

Yorum Yap