1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Japon Şirketinin Kıyafet ve Görünüş Kuralları

Japon Şirketinin Kıyafet ve Görünüş Kuralları


Topuklular, makyaj ve küpeler, çalışanlar kıyafet ve görünüm kuralları hakkında ne düşünüyor ?

Japon Sendikalar Konfederasyonu (Rengo) tarafından yönetilen anket şirketi tarafından cinsiyet farklılıkları üzerine yapılan son bir ankette, ankete katılanların % 57,1’i iş yerinde kıyafet ve görünüm konusunda erkek ve kadınlar için farklı kurallarının bulunduğunu belirtti. % 22,6’sı bunların giysilere bağlı olduğunu, % 9,1’inin hangi renklerde giyilebileceğini ve % 16,8’inin ne tür ayakkabılar giyildiğini belirtti.

Başlıca kurallar;
Takım elbise giymesi gereken erkeklerin (% 19,4)
Kravat giymek zorunda olan erkeklerin (% 19,6)
Küpe takmalarına izin verilmeyen erkeklerin (% 32,9)
Makyaj yapmak zorunda kalanların (% 15,1) olduğu idi.

Ayrıca katılımcıların % 19,4’ünün iş yerlerinde kadınların topuklu ayakkabı yüksekliğine de dikkat çekiyor.

Giysiler ve görünüm hakkındaki kurallar hakkındaki görüşlerini sorulduklarında, erkeklerin % 49,8’i ve kadınların % 60,0’ı temel kuralların yeterli olduğunu düşündüklerini söylediler.

Kuralların cinsiyete göre farklılık gösterdiği yerlerde kadınlardan daha fazla erkek, yardım edilemeyecek bir şey olduğunu düşünürken, daha fazla kadın herkes için aynı kuralları istedi.

2019 yılında, Serbest yazar Ishikawa Yumi’nin Twitter’daki ilanı sayesinde kadınların iş yerinde yüksek topuklu giymeye zorlanmasının protesto eden #KuToo hareketi yayıldı. Bu etiket sadece #MeToo’ya bir selam vermekle kalmayıp aynı zamanda Japonca kutsu (ayakkabı) ve kutsū (ağrı) kelimelerinin sesleri gibi seçildi.

Kaynak: Nippon.com
Çeviri: Zeynep Rana Kurt

Yorum Yap

Yorum Yap