1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Japonya’nın standarize Üniversite giriş sınav sistemini yenilemek adına uyguladığı girişimlerde bir başka engel ortaya çıktı.

Japonya’nın standarize Üniversite giriş sınav sistemini yenilemek adına uyguladığı girişimlerde bir başka engel ortaya çıktı.


Eğitim Bakanı Koichi Hagiuda, geçtiğimiz Salı günü muhabirlere Ocak 2021’de yapılacak yazılı sınavları çok şıklılara dönüştürme işlemini ertelemeye karar verdiğini açıkladı.

Hagiuda, katılımcıların testlere endişesiz bir şekilde girmesini sağlayacak bir sistemi hızlıca oluşturmanın zor olacağını söyledi.

Öğrenciler, aileler, öğretmenler ve sınava girecek herkese yarattığı güçlükten dolayı özür diledi.

Bakanlık, standarize testlerden başlayarak Japonca dilinde yazılı olarak cevaplanacak soruları Ocak 2021’de tanıtmayı planlıyordu.

Buradaki amaç, katılımcıların mantık çerçevesinde düşünebilme ve düşüncelerini ifade edebilme yeteneklerini daha iyi anlayabilmekti.

Yine de yarım milyon katılımcının verdiği yazılı cevapların kısa bir süre zarfında düzgün bir şekilde nasıl kontrol edileceğine dair akıllarda birçok soru işareti uyandırmıştı.

Ayrıca Hagiuda, sınav operatörünün sınav değerlendiricilerinin sonraki yılın sonuna kadar seçilmeyeceğini söylediğini belirtti.

Fakat eğitim bakanı yazılı sınavların önemli olduğunu ve şahsî üniversitelerin bu formatı standarize olmayan elemeler için kullanması gerektiğini vurguladı.

Hagiuda geçen ay özel bir bölümün teşkil ettiği İngilizce testlerinin standarize sınavların bir parçası olarak tanıtılmasının da ertelendiğini duyurmuştu.

Kendisi, planlanan sistemin sınırlı alan ve sınava girme maliyetinden dolayı katılımcıların tamamına adaletli bir olanak sunmadığını açıkladı.

Yazılı sınav formatı ve özel bölümden oluşan İngilizce testleri, standarize kabul işlemine yapılan bu yeniliğin bir diğer yansıması olacak şekilde düzenlenmeliydi.

Kaynak: NHK World

Yorum Yap

Yorum Yap