1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. Ton balığı Zirvede: Japonya’nın Favori Suşi Çeşitleri

Ton balığı Zirvede: Japonya’nın Favori Suşi Çeşitleri

tuna

Suşi zinciri Kyōtaru’nun yürüttüğü bir ankette, popüler suşi lezzeti akami (yağsız ton balığı) ve chūtoro (orta yağlı ton balığı) %45,8 ile ilk sırada yer aldı, onu %44,3 ile somon takip ediyor.

Japon halkı ton balığını sevmeleri ile bilinir, ancak sonuçlar bunun özellikle erkekler için doğru olduğunu gösteriyor. Çünkü erkeklerin ve kadınların akami, chūtoro ve ōtoro’ya olan ilgileri arasında 10 puanlık bir fark var. Ayrıca kadınların %46,4’ü somonu tercih ediyor.

Ayda en az bir kez, katılımcıların %40,5’i bakkaldan ve süpermarketten, %31,4’ü taşıma bantlı restoranlardan suşi satın alıyor. Sadece %6,9’u geleneksel suşi restoranlarına (taşıma bandı olmayanlar) ayda bir kez veya daha sık, %71’i ise yılda en fazla bir kere gidiyor.

Suşi artık bakkallardan ve süpermarketlerden kolayca ulaşılabilir makul bir günlük yemek seçeneği haline geldi. Öyle ki, ankete katılanların %88,7’sinin neden suşiyi sevdikleri sürpriz değil.

Bazen de daha fazla eklemeler yaparak tadını çıkarıyorlar. Suşi masrafları için patronlarından ne miktarda katkı bekledikleri sorulduğunda ise cevap genellikle 4,537¥ Yen oluyor.

Kaynak: Nippon.com
Çeviri: Onur Tosun

Yorum Yap

Yorum Yap