İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Japonya, drone kayıt sistemi başlatmayı planlıyor.

Japonya, drone kayıt sistemi başlatmayı planlıyor.

20191218_27_778975_L

Japon hükümeti, dronelar ile ilgili olayların artışından dolayı bir drone kayıt sistemi başlatmayı planlıyor.

Çarşamba günü ulaştırma bakanlığından, polis ve diğer devlet kurumlarından üst düzey yetkililerle yapılan bir toplantıda plana ilişkin bir karar verildi.

Japonya’da drone kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Böyle bir karar verilmesinin sebebi, droneların terörizmde kullanılabileceği endişesi ile ortaya çıktı. Yetkililer ayrıca böyle bir sistemin drone kazalarının azalmasına yardımcı olacağını da umuyorlar.

2015 yılında başbakanlık ofisinin çatısına inen bir drone tespit edildi. Bu yılın mayıs ayında, İmparatorluk Sarayı yakınında ve Tokyo’daki diğer yerlerde şüpheli dronelar da tespit edildi.

Plana göre, drone sahipleri ve kullanıcıları, dronelarının seri numaralarını çevrimiçi olarak kaydettirmek ve ulaştırma bakanlığının sivil havacılık bürosuna bildirmekle yükümlüdürler.

Ayrıca, mal sahiplerinden, droneların üzerinde, bürodan temin edilecek bir sicil numarasını bulundurması istenecektir.

Hükümet, sistemi Nisan ayında başlayacak bir sonraki mali yılın başlarında başlatmak için ilgili mevzuatı değiştirmek üzere gelecek yılki düzenli meclis oturumuna bir yasa tasarısı ile sunmayı planlıyor.

Çarşamba günkü toplantıda, yetkililer ayrıca önemli havaalanları civarlarında drone uçuşlarını yasaklamayı amaçlayan değiştirilmiş bir tasarıyı meclis oturumuna sunmaya karar verdiler.

Kaynak: NHK World

Çeviri: Kemal Oğulcan Özsıcak

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Linguist, Swiftie, badminton & basketball player. Nagoya fan :)

Yorum Yap