1. Ana Sayfa
  2. Siyaset
  3. Putin, kuzey adalarında olası ABD silahlarının konuşlandırılması konusunda endişeli

Putin, kuzey adalarında olası ABD silahlarının konuşlandırılması konusunda endişeli

https___imgix-proxy.n8s.jp_DSXMZO5358733019122019FF1001-PB1-2

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ayın 19’undaki yıllık basın toplantısında “Kuzeydeki bu adalarda ABD saldırı silahlarının konuşlandırılmayacağının garantisi yok” şeklinde açıklamada bulundu. Japonya-ABD Güvenlik Antlaşması’nın, Japonya-Rusya Barış Antlaşması’nın sonuçlanmasına engel teşkil ettiği görüşünü tekrar vurguladı. Ayrıca ABD’nin Japonya topraklarına orta menzilli füze konuşlandırmak için Japonya ile antlaşma sürecinde olmasının Rusya için bir tehdit oluşturduğuna ilişkin görüşlerini dile getirdi.

Japonya ve Rusya arasında askıya alınan barış antlaşması sorununa ise henüz bir çözüm bulunamadığını belirtti. Kuzey adalarının kime ait olduğu sorunuyla ilgili ise her zaman olduğu gibi paralel çizgileri takip etmeyi önerdi.

Ancak “Bir zamanlar dediğim gibi bu konuda ‘(hikiwake) bir beraberlik, ortak karar’ olmak zorunda” şeklinde konuştu. Aynı zamanda bir judo terimi olan “hikiwake”yi kullanarak hem Japon hem de Rus toplumu için kabul edilebilir çözüm yollarını birlikte aramaya devam etmek istediğini de dile getirmiş oldu.

Kaynak: nikkei.com

Çeviri: Zeynep Durmaz

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. _avatar
    4 sene önce

    Bölgeye üs kursun endişeliyse

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir