1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Amazon, Japonya’da Son 2 Yılda Kurumlar Vergisine Milyarlar Ödedi

Amazon, Japonya’da Son 2 Yılda Kurumlar Vergisine Milyarlar Ödedi


Amazon.com ülkede kitap satışlarındaki politikasını değiştirdikten sonra son iki yılda Japonya’da yaklaşık 30 milyar yen (274 milyon dolar) kurumlar vergisi ödedi.

Kaynaklar, Amazon’un Japonya birimi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ana şirketten dış kaynak ücretleri alarak iş yürüttüğünü, esasen Asya ülkesindeki iş ortaklarıyla sözleşme yapmayı içermediğini böylece daha yüksek vergi faturalarından kaçındığını söyledi.


Ancak gelir rakamlarını açıklamayan Amazon Japonya, Mayıs 2016’da Japonya’daki ABD perakendecisinin lojistik ve satış birimlerini birleştirerek oluşturulduktan sonra kendi başına sözleşme yapmaya başladı. Asıl amaç işletmeleri genişletmek ve Japonya’da daha fazla iş fırsatı yaratmaktı.


Japonya biriminin sözleşme imzalamak için ana kurum haline gelmesi, Amazon’un tıbbi ürünler gibi son derece düzenlenmiş sektörlere girmesine mümkün kılacaktır. Kaynaklar, 2017 ve 2018 iş yıllarında Amazon’un Japonya’daki kurumlar vergisinde 10 milyar yen’den fazla ödeme yaptığını ve 2019 yılında rekor satışlar beklendiği için daha da fazla ödeme yapması beklenildiğini söylüyor.


2000 yılında Japonya’da faaliyete başlayan Amazon ve diğer büyük dijital şirketler, küresel olarak faaliyet gösterdikleri ve genellikle düşük vergili yargı alanlarında satışları raporlamayı seçebildiklerinden ötürü vergi faturalarıyla başa çıkma yöntemleri için inceleme kapsamına alınıyor.


İlgili bir gelişmede, birçok ülkede ve uluslararası düzeyde dijital vergilendirme konusunda tartışmalar olmuştur ancak Amerika teknoloji devlerinin büyük bir çoğunluğunun merkezi olmasına rağmen yeni fikre karşıdır.

Kaynak: Kyodo News
Çeviri: Gamze Azman

Yorum Yap

Yorum Yap