1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. 7.600’den fazla Japon perakende gıda mağazası, yeni yıla yaklaşırken kapatılacak yada çalışma saatlerini kısaltacak

7.600’den fazla Japon perakende gıda mağazası, yeni yıla yaklaşırken kapatılacak yada çalışma saatlerini kısaltacak


Bir Mainichi Shimbun araştırmasına göre, Japonya’daki perakende ve gıda hizmeti endüstrilerindeki market zincirlerinin, süpermarketlerin ve restoranların da dahil olduğu 7.600’den fazla mağaza, yeni yıl döneminde kapanacak veya çalışma saatlerini kısaltacak.

Altı büyük firmaya ait yaklaşık 3.000 mağaza, işgücü sıkıntısı ve çalışma tarzı reformları nedeniyle yeni yılın ilk günlerinde tam veya kısmi kapanış yapmaya karar verdi. Bu sektörlerdeki mağazaların yılın her günü açıldığı Japonya’da 1990’lardan beri yayılan iş modeli bir dönüm noktasına ulaştı.

Perakende sektöründe, Parco Co. 18 mağazasının tamamını 1 Ocak’ta kapatmayı planlarken, Seven & i Holdings Co., Ito-Yokado ve YorkMart süpermarket zincirlerinden yaklaşık 240 satış noktasının 51’ini kapatmayı planlıyor. Dikkat çekici olan ise 1990’ların sonundan bu yana firmaların Yılbaşı günlerinde mağazalarını ilk kez kapatacak olmalarıdır.

Gıda hizmet sektöründe, Royal Holdings Co., 31 Aralık ve 1 Ocak tarihlerinde Royal Host restoran zincirinin 203 satış noktasını ilk kez kapatacak. 2018’de zincir sadece 1 Ocak’ta kapanmaya başlamıştı.

Skylark Holdings Co.’ya ait, Gusto, Jonathan, Bamiyan ve diğer zincirlerdeki yaklaşık 2.700 restoranın, grup satış noktalarının %80’i 31 Aralık saat 18:00’den 1 Ocak öğlene kadar kapanacak.

Bazı restoranlar daha önce 31 Aralık ve 1 Ocak’ta çalışma saatlerini sadece bir veya iki saat kısaltmış olsa da, şirketlerin kuruluşundan bu yana mağazaların ilk büyük ölçekli geçici kapanışı olacak.

Yılın her günü açık olmasıyla bilinen market mağaza zincirlerine gelince, büyük şirketler ilk kez yıl sonu ve yeni yıl dönemi boyunca bazı satış noktalarını kapatmayı deneyecekler.

Lawson Inc, tüm zincir mağazalarının yaklaşık %0,7’si olan franchise sahiplerinin 31 Aralık’tan 2 Ocak’a kadar 102 mağazayı kapatmasına izin veriyor.
Seven-Eleven Japan Co, doğrudan yönettiği Tokyo’daki zincir satış noktalarının yaklaşık %0,2’si olan 50 mağazayı 1 Ocak’ta kapatacak.

Kaynak: Mainichi
Çeviri: Onur Tosun

Yorum Yap

Yorum Yap