1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. Abe, reform sözü verdi ve Olimpiyatların başarılı geçmesini umduğunu ifade etti

Abe, reform sözü verdi ve Olimpiyatların başarılı geçmesini umduğunu ifade etti


Başbakan Shinzo Abe Çarşamba günü, Japonya’da sosyal güvenlikten Anayasa’ya kadar uzanan reformları destekleme sözü verirken, ülkenin bu yaz Tokyo Olimpiyatları ve Paralimpik yarışlara başarılı bir şekilde ev sahipliği yapacağı yönündeki umudunu dile getirdi.

Abe, Yeni Yıl açıklamasında; “Şu an, geleceğe karşı dinamizmimiz var ve bu nedenle, yeni bir çağ için bir ulus inşa etmek adına birlikte güçlü bir şekilde ilerlemeliyiz” dedi.

Son Tokyo Olimpiyatlarını 1964’te 10 yaşında gördüğünü hatırlayarak, “Umarım (bu yılki oyunlar) çocukları heyecanlandıracak ve onlara geleceğe dair hayaller kurduracak harika bir etkinlik olacak” dedi. Politik konular hakkında ise Abe, “ülkemizi şekillendirecek büyük reformlarla ilerleyeceğiz. Ve bunun da ötesinde, bir anayasal düzenleme olacağını görüyorum. ” şeklinde açıklama yaptı.

Geçen yıl Abe, Japonya’nın en uzun süre hizmet veren başbakanı oldu. İktidardaki Liberal Demokrat Parti genel başkanlığı görevinin Eylül 2021’de sona ermesi bekleniyor.

Ancak muhalefet partileri onu, genel mecliste tartışmaya girmek için acele ettiği konusunda eleştirdiği için, Pasifist Anayasa’yı değiştirmeye yönelik uzun zamandır mevcut olan hedefi bir süre daha uzak kalacak gibi duruyor.

Sosyal güvenlik konusunda hükümet, her yıl ülkenin yaşlanan nüfusunu kapsayacak şekilde bütçesini artırmak zorunda kaldı. Çocuk bakım desteği ve diğer refah programları için fon sağlamak amacıyla Tüketim Vergisi oranını Ekim ayında yüzde 8’den yüzde 10’a çıkardı.

Abe, “İnsanların endişe etmeden yaşamalarına yardımcı olabilecek bir sosyal güvenlik sistemi oluşturmayı hedefleyeceğim” diye belirtti.

Kaynak: JapanTimes
Çeviri: Elif Dinçer

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Akıllı bir deli. Japonolog

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. _avatar
    2 sene önce

    Keyifli okunabilen bir yazı, bilgilendirici ve özenli ifade edilmiş, elinize kaleminize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir