1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. Wall Street Journal: Türk makamları Ghosn’un müzik kutusunda kaçtığından şüpheleniyor

Wall Street Journal: Türk makamları Ghosn’un müzik kutusunda kaçtığından şüpheleniyor


Wall Street Journal, Türk yetkililerin eski Nissan Motor başkanı Carlos Ghosn’un ses ekipmanlarını taşımak için kullanılan bir konteyner içinde Japonya’dan kaçırıldığından şüphelendiğini söyledi.

Birçok Türk kaynağından alıntı yapan ABD gazetesi cuma günü Ghosn’un “Genellikle konser ses cihazları için kullanılan bir kasaya yerleştirildiğini” ve daha sonra “Osaka’daki bir havaalanında özel bir jetin içine gizlendiğini” bildirdi.

Japonya’da mali suistimalle suçlanan Ghosn, yurtdışı seyahatini yasaklayan kefalet koşullarını ihlal ederek Türkiye üzerinden Pazartesi günü Lübnan’a geldi.

Bazı Lübnan medyası daha önce Ghosn’un karısı Carole’nin raporları reddetmesine rağmen müzik aletleri için ahşap bir konteynerin içine gizlendiğini bildirdi.

Wall Street Journal, Ghosn’a iki Amerikalı’nın eşlik ettiğini ve her iki erkek pasaportunun Japonya’dan ayrıldıklarını gösteren pullar taşıdığını söylüyor.

Gazete, adamlardan birinin 2009 yılında Afganistan’da bir ABD gazetecisini kurtarmaya yardım ettiği bilinen bir özel güvenlik şirketinden olduğunu söyledi.

Türk savcılar, Ghosn’un Türkiye üzerinden geçişinin yasadışı olduğunu onayladıktan sonra, pilotlar da dahil olmak üzere Türk uçak operatörü MNG Jet’ten beş kişiyi tutukladı.

Kaynak: NHK World
Çeviri: Yaren Duran

Yorum Yap

Yorum Yap