İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kültür
  3. Kuzey Japonya’da geyşa çırakları yeni yılın ilk tapınak ziyaretinde

Kuzey Japonya’da geyşa çırakları yeni yılın ilk tapınak ziyaretinde


Kuzey Japonya şehri Kawabata’nın eğlence bölgesinin geyşa ve ‘’maiko’’ çırak geyşaları 6 Ocak’da ki yeni yılın ilk tapınak ziyaretlerinde sağlık ve mutluluk için dua etti.

‘’İlk Yeni Yılımı geyşa olarak geçirdim ve yoğun ve ciddi bir şekilde dua ettim. Bu yıl performans becerilerimi geliştirirken yeni başlayanların ruhunu da korumak istiyorum.’’ diyen Shino, Ekim 2019’da maiko’dan ‘’Akita geyşa’’ ya terfi etti.

Shino ve maiko’ları Otoha ve Kanofuji gibi kişiler, şehrin Senshu Parkı’ndaki Hachiman Akita Tapınağı ve İyataka Tapınağı’nı ziyaret etmek için siyah temalı kimono giydiler. Dualarını sunduktan sonra birbirlerine ‘’omikuji’’ denilen fal kağıtlarını gösterdiler.

Kawabata geyşa kültürünü canlandırmak için yerel bir firma maiko olmak isteyen insanları buldu ve onları eğitti. İlk ‘’Akita maiko’’ 2014 de sahneye çıktı. Akita bölgesinin kültürünü tanıtmak ve bölgesel canlanmaya destek olmak için şirket tarafından sağlanan Akita geyşa ve maiko’lar Japon restoranlarındaki müşterilere eğlence sunuyor ve tiyatro gösterileri yapıyor.

Kaynak: Mainichi
Çeviri: Onur Tosun

Yorum Yap

Yorum Yap