1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Uzayda tüketim mallarının kullanımının mümkünlüğünü araştıracak roket fırlatıldı

Uzayda tüketim mallarının kullanımının mümkünlüğünü araştıracak roket fırlatıldı


Tüketim mallarının kullanımının potansiyelini araştırmak için JAXA (Japonya Havacılık Araştırma Ajansı)’nın küçük ebatlı roketi ayın 9’u akşamında Kagoshima Eyaleti Kimotsuki ilinden fırlatıldı.

JAXA’nın küçük ebatlı gözlem roketi “S-310”nun 45’inci ünite, ayın 9’u saat 17.00’da Kagoshima Eyaleti Kimotsuki ilinin Uchinoura Gözlem Evi’nden fırlatıldı. Roket fırlatma rampasından ayrıldığı anda, çevrede şiddetli ses yankılandı.

“S-310” 45’inci ünite, toplam uzunluğu 8 metreden fazla, çapı 31 santimete ve yaklaşık 780 kilogram ağırlığındadır.

Roket yaklaşık 150 km yüksekliğe yükselecek ve fırlatmadan yaklaşık 7 dakika sonra denize düşmesi planlanmakta, bu sırada, uç kısmına monte edilmiş elektronik cihazlar kullanılarak deneylerin yapılması planlanmaktadır.

Deney, küçük kamera ve iletişim cihazının yolda ayrılmasıyla çekilen bir görüntü yere gönderilecek, roketten uzak bir konumdan doğal olayları gözlemlemek için teknolojinin kanıtından başka, yaygın olarak kullanılan kamera ve iletişim cihazının kullanılacak ve tüketim mallarının potansiyelini araştıracaktır.

Ek olarak, uzaydaki astronomik gözlemlere uygulanması amaçlandığından, yer çekimsiz koşulda gözlem cihazının hedef istikametine yönlendirilmesini kontrol edecek deney de planlanmaktadır.

JAXA, roketten alınan bilgileri analiz ederek ayın 9’u saat 20.00 civarında toplantı düzenleyecek ve fırlatma sonuçlarını bildirecektir.

Kaynak: NKH
Çeviri: Arif Yaşa

Yorum Yap

Yorum Yap