1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. Akıllı telefon bağımlılığına karşı yeni önlem!

Akıllı telefon bağımlılığına karşı yeni önlem!

20200110_49_787115_L

Batı Japonya’da yerel bir meclis, küçük yaştaki çocukların internet ve bilgisayar oyunlarına bağımlı olmalarını önlemek için bir tedbir aldı.

Kagawa valiliği yaptığı toplantıda 18 yaşının altında olan çocukların bilgisayar ve mobil oyunları oynama sürelerini hafta içi 60 dakika, hafta sonu ve resmi tatillerde ise 90 dakika ile kısıtlayan bir öneriyi meclise taslak olarak sundu.

Planda, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine saat 21.00’dan sonra; lise öğrencilerinin ise saat 22.00’dan sonra oyun oynamak için kullandıkları cihazların kullanımına izin verilmez önerisi vardı. Ancak bu cihazlar ders çalışmak için kullanılacaksa bu kısıtlamalar uygulanmaz.

Önerilen taslakta herhangi bir cezalandırma sistemi yoktur. Ancak ebeveynler, bu cihazların çocukların kullanımı ile ilgili kurallar çıkarmaya ve uygun şekilde kullanmaya teşvik edebilir.

Valilik meclisi taslak tüzük hakkında kamuoyu görüşlerini dinlemeyi ve şubat ayında bunu sunmayı planlıyor. Meclis, kararın nisan ayında yürürlüğe girmesini sağlamak için her türlü çabayı göstereceğini söyledi.

Kaynak: NHK World
Çeviri: Kemal Oğulcan Özsıcak

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Linguist, Swiftie, badminton & basketball player. Nagoya fan :)

Yorum Yap