1. Ana Sayfa
  2. Diplomasi
  3. Japonya Başbakanı Abe, İran ile çatışmanın tüm dünyayı etkileyeceği konusunda uyarıyor

Japonya Başbakanı Abe, İran ile çatışmanın tüm dünyayı etkileyeceği konusunda uyarıyor


Japonya uzun zamandır ABD’nin müttefikidir, ancak İran ile uzun zamandır devam eden ilişkileri ve çıkarları vardır.

Japonya başbakanı Shinzo Abe, Suudi Arabistan’daki Körfez bölgesine yaptığı ziyaretin başında serinkanlı olunması çağrısında bulundu.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe , üst düzey İranlı general Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin alevlendirdiği tansiyonu azaltmayı umarak Ortadoğu’ya yaptığı ziyarette, İran’la askeri çatışmanın dünyadaki barış ve istikrara zarar vereceği konusunda uyardı .

Abe’nin yorumları, Tahran’ın, Irak’ta ABD birliklerini konuşlandiran üslere füzeleri ateşleyerek ve topyekün savaş korkularını uyandırarak Süleymani’nin suikastına yanıt verdikten sonra şüphelerin üzerinde toplandığı, beş günlük Körfez turunun başlangıcında geldi .

Ancak, bu endişeler azaldıkça, Japon Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Masato Ohtaka’ya göre, Abe, ziyarete devam etmeye karar verdi ve Pazar günü, Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Salman ile kuzeybatı el-Ula vilayetinde bir saatlik bir toplantı sırasında bölgesel gerilimleri tartıştı.

Ohtaka’ya göre, Abe, “İran gibi bir ülkeyi içeren bölgedeki herhangi bir askeri çatışmanın, sadece bölgedeki barış ve istikrar üzerinde değil, aynı zamanda tüm dünyanın barış ve istikrarı üzerinde de etkisi olacaktır” dedi.

Abe, “ilgili tüm ülkeleri tansiyonu düşürmek için diplomatik çaba içerisinde olmaya” çağırdı.

Sözcü, iki liderin bölgedeki deniz güvenliği konusunda yakın temas içinde çalışmaları yönünde anlaştıklarını ve Tokyo’nun, Ortadoğu’ya istihbarat faaliyetleri için iki adet P-3C devriye uçağıyla birlikte bir destroyer gönderme kararını görüştüğünü söyledi .

Ancak, Japonya, bölgede ABD liderliğindeki bir koalisyona katılmayacağını söyledi.

Tokyo, Washington’la olan kilit ittifakını ve Tahran’la uzun zamandır devam eden ilişkilerini ve çıkarlarını dengeleyerek hassas ince bir çizgide yürüdü.

Ohtaka, Abe’nin, Japonya’ya sürekli ve istikrarlı bir Suudi petrol tedarikinin önemini vurguladığını söyledi.

Başbakan’ın turu Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman ziyaretlerini de içerecek.

Kaynak : AFP News Agency
Çeviri: Ahmet Yaşa

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Executive, E/E Engineer, Security Expert, Windsurfer, Court Tennis Trainer, Sailer Boat Fun, Soccer Player

Yorum Yap