İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Siyaset
  3. Japon Komünist Partisi yeni parti programını benimsedi

Japon Komünist Partisi yeni parti programını benimsedi


Japon Komünist Partisi (JCP), parti programını 16 yıl içinde ilk kez değiştirdi. Ayrıca muhalefet partileriyle işbirliğini güçlendirmeyi amaçlayan bir karar kabul etti.

Parti Cumartesi günü Shizuoka Eyaleti, Atami’de beş günlük bir kongre bitirdi.

JCP, kendisini Çin Komünist Partisinden farklılaştırmak için parti programını revize etmeye karar verdi.

Değiştirilen parti programını, Çin’in Doğu Çin Denizi’ndeki ve diğer yerlerdeki denizcilik faaliyetlerine istinaden “büyük güç şovenizmi ve hegemonizmin”in “dünya barışı ve ilerlemesi için olumsuz bir akım” haline geldiğini söylüyor.

İnsan hakları ihlallerine atıf yapan JCP ayrıca Çin’i “yeni bir sosyalizm arayışı başlatan” bir ülke olarak tanımlayan bir pasajı da sildi.

JCP kararında, Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin yönetimini “şimdiye kadarki en kötü siyasi zorbalık” olarak nitelendiriyor. Bu, Abe’nin görev süresine devam etmesine izin verilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Kararda, JCP’nin bir sonraki Alt Meclis (Temsilciler Meclisi) seçiminde muhalefet partileriyle bir koalisyon hükümeti kurma taahhüdü de vurgulanıyor.

Parti ayrıca, Parti Başkanı Kazuo Shii ve parti genel sekreteri Akira Koike başkanlığındaki mevcut liderliğine devam etmeye karar verdi.

Parti’nin ilk kadın politika şefi olarak Üst Meclis üyesi Tomoko Tamura’yı atadı.

Parti üyeleri ayrıca, geniş ölçüde JCP’nin ideolojik dayanağı olarak görülen Tetsuzo Fuwa’yı üst düzey liderlik üyesi olarak tutmaya karar verdiler.

Shii gazetecilere verdiği demeçte muhalefet partilerinin Abe yönetimini devirmek ve anayasal düzene kavuşmak için birlikte çalışmayı kabul ettiklerini söyledi. Bir sonraki görevin bir koalisyon hükümetine olan bağlılıklarını teyit etmek olduğunu da söyledi.

Kaynak: NHK
Çeviri: Onur Tosun

Yorum Yap

Yorum Yap