1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. Rusya, Hokkaido’da el koyduğu Japon balıkçı teknesini serbest bıraktı

Rusya, Hokkaido’da el koyduğu Japon balıkçı teknesini serbest bıraktı

photo_l-2

Rusya, bir para cezası ödendiğini doğruladıktan sonra geçen hafta Japonya tarafından talep edilen adalardaki sularda ele geçirilen Japon balıkçı teknesini serbest bıraktı.

Tekne, Japonya’nın kuzey toprakları olarak saydığı ve Rusya’nın güney Kurils dediği tartışmalı adalardan biri olan Kunashiri’den akşam saatlerinde Hokkaido, Nemuro’ya döndü.

Bir Rus haber kaynağı, yerel bir mahkemenin geçtiğimiz pazartesi günü kaptan aleyhine 68.000 ruble (6.524₺) para cezası verdiğini ve geminin daha önce karşılıklı yapılan bir balıkçılık anlaşması uyarınca kuralları ihlal ettiğini söylediğini.

Altı mürettebat üyesi olan The Shoyo Maru No. 68 gemisi, tartışmalı adaları etkili bir şekilde yöneten Rusya’nın uzak doğusundaki Sakhalin sınır güvenlik devriyesinin yaptığı arama sonrasında gemide toplam 1.100 kilogramdan fazla balık bulduğunu ancak yakalamanın geminin günlük defterindeki gibi bildirilmediğini söyledi.

Tekne Kunashiri bölgesinde, Rusya’nın Yuzhno-Kurilsk olarak da bilinen Furukamappu bölgesine götürüldü ve orada özel ekonomik bölgede Rus yetkililer tarafından incelendi.

Olay, geçen ay Rus yetkilileri tarafından Nemuro’dan beş adet Japon balıkçı teknesine el konulması sonrasında gerçekleşti. Tartışmalı adaların etrafındaki sularda ahtapot yakalayan gemiler ve 24 mürettebat, yaklaşık 6.4 milyon ruble (614.386₺) para cezası ödedikten sonra serbest bırakılmıştı.

Kaynak: The Mainichi
Çeviri: Kemal Oğulcan Özsıcak

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Linguist, Swiftie, badminton & basketball player. Nagoya fan :)

Yorum Yap