İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. Japonya, mezun bakım çalışanları için geçici sertifikalar verecek

Japonya, mezun bakım çalışanları için geçici sertifikalar verecek


Japon refah bakanlığı, sektördeki iş gücü eksikliğini hafifletme çabalarının bir parçası olarak ulusal bir sınavı geçmeye gerek kalmadan yaşlı bakımı kursları mezunlarına geçici sertifika veren özel geçiş tedbirlerini 2026 yılına kadar genişletmeyi planlıyor, bakanlık kaynakları Pazar günü açıkladı.

Yetkililer, başlangıçta 2021 mali yılında sona ermek üzere planlanan önlemlerin Mart 2022’ye kadar uzatılmasının, yaşlı bakım işçilerini eğiten üniversitelerden ve meslek okullarından mezun olan artan sayıda yabancıyı Japonya’da çalışmaya teşvik edeceğini umuyor.

Sağlık, Çalışma ve Refah Bakanlığı Pazartesi günü toplanacak olağan parlamento oturumuna konuyla ilgili bir yasa tasarısı sunacak.

Japonya’nın 2025 yılına kadar 340.000 bakım işçisi açığı ile karşı karşıya kalması beklenirken, ‘baby boomer’ neslinin asgari yaşı 75 olacağı zaman, hükümet eğitim okullarından mezunların işyerlerinde çalışmaya hazır becerileri olacağı konusundaki umutlarını vurguluyor.

İktidar partisi milletvekilleri ve ilgili gruplar, ulusal sınavın zorunlu kılınması durumunda yaşlı bakımı kurslarına başvuran yabancıların sayısının düşeceği endişesini dile getirdi. Diğerleri ise, bakım kalitesini sağlamak için sınavı geçmenin gerekli olduğunu savunuyorlar.

Japonya Sertifikalı Bakım İşçileri Eğitim Kurumları Birliği’ne göre, Nisan 2019’da eğitim okulları tarafından kabul edilen yabancı öğrenciler, önceki yılın iki katı olan 2.037’ye ulaştı.

Vietnam’dan gelen 1.142, Çin’den 212, Nepal’den 203, Filipinler’den 163 ve Endonezya’dan 106 öğrenci var.

Ancak, ulusal sınavı geçiş oranı, Japon terminolojisiyle mücadele eden yabancılar arasında düşük kalmıştır.

Japon bakım çalışanları arasında yüzde 90 civarında seyrederken, yabancıların ortalama geçiş oranı son iki yılda yüzde 35 civarındaydı.

Bir dernek görevlisi, “Sınavı geçmeden bile (yabancı bakım çalışanları) yeterince iyi performans gösteriyorlar.” dedi.

Önceden, bir eğitim okulundan mezun olanlar otomatik olarak sertifika almaya hak kazanırdı. Ancak 2016’daki yasal bir revizyon, devlet sınavını geçmeyi, 2022 mali yılı veya sonrasında mezun olacaklar için ek bir ön koşul haline getirdi.

2017 mali şartından itibaren beş yıllık dönemde geçerli olan özel geçiş tedbirleri, mezun olduktan sonra beş yıl içinde sınavı geçenler veya mezun olduktan sonra beş yıl boyunca yaşlı bakımı alanında çalışanlar sertifikalı statülerini koruyabilir.

Kaynak: Mainichi
Çeviri: Onur Tosun

Yorum Yap

Yorum Yap