İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Cilde yapışan 0.015 milimetrelik sensör: Sağlık ölçümlerinde beklentiler

Cilde yapışan 0.015 milimetrelik sensör: Sağlık ölçümlerinde beklentiler

Parmak ya da kola sararak sadece nabzı ölçmekle kalmayıp, parmak izi ve damarı fotoğraflayarak hastanın kimliğini doğrulayabilen ultra ince görüntüleme sensörü geliştiren Tokyo Üniversitesi’nin araştırma grubu 21 ocakta bunu duyurdu.

AS20200120003807_comm

Hastane ve bakım evlerindeki hastaların karışmasının önlenmesiyle birlikte, kolayca nabzın anlaşılması beklenmektedir.

Sensörün kalınlığı yaklaşık 0.015 milimetre olup, bükülür ve kola yapıştırılabilir. İnce bir filme, organik EL teknolojisi uygulanan optik sensörü ve ince film transistörü yerleştirerek ultra ince boyutlu kamera oluşturuldu. Profesör Takao Someya “Yüksek çözünürlüklü ve yüksek hızlı veri okuma uyumluluğu yapıldı” şeklinde gururla ifade etti.

İnce filme ekipmanı yerleştirmek zor bir görevdi ama işlem sıcaklığını düşürerek kimyasalları geliştirerek gerçekleştirildi. Japonya Görüntüleme Ar-Ge Genel Merkezi Kıdemli Üyesi Akio Takimoto “Yaklaşık 3 yıl içinde piyasaya çıkarmak istiyoruz” şeklinde ifade etti.

Gelecekte, sadece nabızla kalmayıp kan şekeri ve kan oksijen seviyesini ölçebilmeyi ve pil takılı bir kol saati gibi giyilebilen bir sağlık aleti haline getirmeyi planladıklarını da söylediler.

İngilizce bilim dergisi “Nature Electronics” https://nature.com/articles/s41928-019-0354-7 internet sitesinde ortaya çıkan sonuçları duyurdu.

Yorum Yap

Yorum Yap