1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Çin’de koronavirüsü vakaları

Çin’de koronavirüsü vakaları


Çin’in çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan koronavirüsü yüzünden akciğer iltihabına yakalanan insanların artmasının yanı sıra enfeksiyon riski az olarak görülen çocuklara da virüsün bulaşabileceği yayımlandı.

Virüsten etkilenenlerin arasında en küçüğünün 9 yaşında olduğu belirtildi ve Çin medyası “Çocuklar da dahil olmak üzere herkesin enfeksiyona yakalanma riski bulunmakta.” şeklinde uyarıda bulundu.

Wuhan şehir gazetesi Changjiang River’a göre 27 Ocak günü saat gece 12’den önce bulaşıcı hastalığa yakalanan çocukların sayısının en az 6 olduğu doğrulandı. Pekin’de ise 26 Ocak tarihinde 9 aylık bir kız çocuğunun da virüsten etkilendiği yayınlandı.

Yine aynı gazete son günlerde çocukların enfeksiyona yakalandığına dair haberlerin artmasına dikkat çekti. Devlete ait televizyon kanalında ise 27 Ocak’ta, Pekin’de 4, Şangay’da 7, Guangdong bölgesinde ise 6 yaşındaki çocuklara da korona virüsünün bulaştığı açıklandı.

Çin Hükümeti 22 Ocak’ta gerçekleştirilen basın toplantısında Çin Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi Başkanı Gao Fu, son günlerde salgın hastalıklar bilimince koyulan teşhisi reddederek “Virüsün çocuk ve gençlere bulaşma riski az.” şeklinde söylemlerin olduğuna dikkat çekti. “Enfeksiyon riski taşıyan tüm insanlar içinde çocukların oranı diğerlerinin oranına göre daha az olduğu tartışmasız doğrudur ancak bu Çin medyasında lanse edildiği gibi “Çocuklar sars benzeri bir hastalığa yakalandılar.” Açıklaması doğru değil.” dedi.

Changjiang River gazetesi risk oranı düşük olan hastalar için “Taşıdıkları riskin az olması virüsün bulaşmayacağı anlamına gelmez.” vurgusunu yaptı. Ayrıca çocukların bağışıklık sisteminin yeterince güçlü olmadığına da değindi. “Pek çok bölgede küçük yaşta virüsten etkilenen çocukların aileleri bu konuya hassasiyet gösterilmesini istiyor.” açıklamasını yaptı.

Çeviri: Rumeysa Eser

Yorum Yap

Yorum Yap