1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Dünya çapında Kyoto Animation’a toplam 30 milyon dolar bağış yapıldı

Dünya çapında Kyoto Animation’a toplam 30 milyon dolar bağış yapıldı

Kyoto Animation'ın stüdyo binasının bir kundakçı tarafından saldırıya uğraması, sevilen anime stüdyosunun çalışanlarından 36 kişinin ölümüne ve 33 kişinin yaralanmasına sebep olmasının üzerinden 6 aydan fazla bir süre geçti.

9b71e7da8f506109a01b1368c091d3c31579432831_full1-1

Hayranlar stüdyoyu desteklemek için üzerlerine düşeni yapmak istediklerini duydular. Trajediden sonraki aylarda, Yahoo News’in 17 Ocak’taki açıklamasına göre kurbanlar için Kyoto Animation’a 3.34 milyar yen (30.4 milyon dolar) bağış yapıldı.

Kyoto Valisi Takatoshi Nishiwaki, 17 Ocak’ta düzenlediği basın toplantısında, 27 Aralık’ta kapanan Kyoto Animation tarafından bağış için açılan banka hesabından parayı tüm kurbanlar ve aileleri arasında etkili bir şekilde dağıtmak için bir komite kurulduğunu açıkladı. Nishiwaki parayı vererek “Japonya’dan ve denizaşırı ülkelerden gelen duyguları mümkün olan en kısa sürede sunmak” istediğini söylerken, “mağdurlar hakkında bilgi toplamak zaman alıyor” dedi.

Nishiwaki ”Şimdiye kadar, ailelerden gelen anketlerin “çoğunluğu” halihazırda komiteye geri gönderilmiştir ve bir sonraki toplantı Şubat başında yapılacaktır.”

Bağışlar dışında, Kyodo News ölen kurbanların ailelerine tazminatın başladığını ve onayların geçen Kasım ayının başlarında gönderildiğini bildirdi. Bu ödemeler, “işle ilgili suçlar” kapsamında olduğu için Tokyo’daki 1995 sarin gazı saldırısının kurbanlarına ve ailelerine verilen tazminatlara dayanmaktadır. Gizlilikle ilgili nedenlerden ötürü iddiaların neler olduğu veya ne kadarının verildiği hakkında hiçbir bilgi paylaşılmadı.

Kyoto Animation'ın stüdyo binası, 18 Ocak 2020

Kyoto Animation’ın stüdyo binası (Studio 1), 18 Ocak 2020

18 Ocak’da saldırının üzerinden 6 ay geçti. Dünyanın her yerinden hayranlar kayıpları anmak için şu anda yıkılmakta olan Studio 1’den geriye kalanlara doğru gidiyorlar. Yıkımın Nisan 2020’de tamamlanması planlanıyor. Yerine ne yapılacağı henüz açıklanmadı.

 

Kaynak: Crunchyroll

Çeviri: Onur Tosun

Yorum Yap

Yorum Yap