1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Japonya’da ılık geçen kış nedeniyle saman nezlesi sezonu erken açılıyor

Japonya’da ılık geçen kış nedeniyle saman nezlesi sezonu erken açılıyor


Hava durumu yetkilileri çarşamba günü, normallerin üzerinde seyreden kış sıcaklıkları sonucu saman nezlesi sezonunun erken açılacağını söyledi.

Weathernews A.Ş.’ ye göre Japon Servi Ağaçları ve Japon Sedir Ağaçları, en çok saman nezlesi alerjisine neden olan iki ağaçtır. Ülke çapında bu ağaçların birkaç gün ve bazı yerlerde 1 hafta önceden polen saçması bu duruma yol açan en büyük etkendir.

Sonuç olarak yetkililer Kanto’nun güneyinden, Tokyo ve Kyushu’nun kuzeyi de dahil olmak üzere Japonya’nın güney batısından itibaren saman nezlesi sezonunun şubatın başlarında başlayacağını bildirdi.

Tohoku bölgesinin kuzey kısmı ve Japonya’nın kuzeydoğusu hava durumuna göre polen saçımlarını şubatın geç ikinci yarısında, neredeyse normalden yarım ay öncesinden tecrübe edecekleri söylendi.

Doğu ve batı Japonya’da saman nezlesinin görülme sıklığının artacağı günler ise şubatın ortalarına doğru olacak. Tohoku’nun kuzey ve güney bölgelerinde ise yoğunluğun, şubat ayının son döneminden mart ayının ortasına kadar olacağı öngörülüyor.

Hava durumu bilgi sağlayıcıları, bazı bölgelerde daha fazla olabileceği yanında sedir ve servi ağaçlarındaki polen sayısının yıllık ortalamasının yaklaşık %85’ine ulaşmasını beklemektedirler.

Kaynak: Mainichi
Çeviri: Ezgi Benli

Yorum Yap

Yorum Yap