1. Ana Sayfa
  2. Siyaset
  3. “5 Göz” istihbarat birliği Kuzey Kore sorunu yüzünden Japonya ile birlik kurdu

“5 Göz” istihbarat birliği Kuzey Kore sorunu yüzünden Japonya ile birlik kurdu

images

Hükümet kaynaklarının pazar günü yaptığı açıklamada, İngilizce konuşan ulusların “Beş Göz” istihbarat paylaşım birliği Kuzey Kore’nin provokasyonlarını kısıtlamak için Fransa, Japonya ve Güney Kore ile bir araya geldiğini söyledi.

Genişletilmiş bir çevre ile, Avustralya, İngiltere, Kanada, Yeni Zelanda ve Amerika Birleşik Devletleri’ne katılan üç yeni ortakla birlikte şu anda Japonya, Güney Kore ve Birleşik Devletler tarafından yürütülen Kuzey Kore balistik füzelerinin analizi ile ilgili istihbarat faaliyetlerini güçlendirmeyi planlıyor.

Japon ve ABD hükümet kaynaklarına göre, sekiz ülkeden yetkililer geçen sonbaharda bir araya gelerek Kuzey Kore hakkında nasıl bilgi toplanacağı hakkında aralarında bir toplantı gerçekleştirdiler.

Beş Göz ayrıca, üç ülke ile ortaklığın, Çin’in büyüyen askeri gücü üzerinde istihbarat alışverişini kolaylaştırmak ve geliştirmek için bir fikre de sahip.

Japon liman kenti Yokosuka’da bulunan ABD Yedinci Filosu’nun amiral gemisi Blue Ridge’i komuta ve koordinasyon merkezi olarak kullanan sekiz ülke, Kuzey Kore gemilerinin yasadışı kargo transferlerini önlemek için denizdeki faaliyetleri izliyor.

Ancak yakın zamana kadar istihbarat birimleri arasında iş birliği yapmak için bir ortam yoktu.

Amerika Birleşik Devletleri, Çin’in de gücünü artırdığı yer ve siber güvenlik de dahil olmak üzere yeni alanlardaki tehditlere karşı mücadele etmek için dost ülkelerle “Beş Göz artı” sistemini oluşturmaya çalıştı.

Kaynaklar, Çin siber saldırılarıyla nasıl başa çıkılacağı konusunda beş uluslu ittifakın istihbarat teşkilatlarının Fransa, Almanya ve Japonya ile birden fazla toplantı düzenlediklerini söyledi.

İttifakın kökleri, II. Dünya Savaşı’ndan sonra İngiltere ve ABD arasındaki istihbarat paylaşım ile başladı.

Özellikle kilit müttefiki Japonya ile Amerika Birleşik Devletleri çerçeveyi daha da genişletmeyi umuyor.

Bir ABD hükümet kaynağı, Çin ve Kuzey Kore’ye yakınlığı, uydular ve istihbarat sinyalleri aracılığıyla ilgili bilgileri toplama yetenekleri göz önüne alındığında Japonya’nın beş uluslu ittifak için neredeyse “altıncı göz” haline geldiğini söyledi.

Çeviri: Kemal Oğulcan Özsıcak

Kaynak: The Mainichi

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Linguist, Swiftie, badminton & basketball player. Nagoya fan :)

Yorum Yap