1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Doktor: Semptomlar hafif olmasına rağmen önlem alınması gerek

Doktor: Semptomlar hafif olmasına rağmen önlem alınması gerek


Coronavirus enfekte insanları tedavi eden doktor, semptomların göreceli olarak hafif olduğunu fakat hassas insanların korunması için önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Japonya Küresel Sağlık ve Tıp Ulusal Merkezinden Satoshi Kutsuna, tedavi ettiği 5 hastasından kazandığı deneyimlerini haber kanalı olan NHK ile paylaştı.

Kutsuna, genel semptomların burun akıntısı, boğaz ağrısı, öksürük, 37 santigrat dereceden fazla ateş ve 1 haftadan fazla süren yorgunluk olduğunu ve semptomların göreceli olarak hafif olsa da influenza ve diğer viral enfeksiyonlardan daha uzun süre devam ettiğini söyledi.

Bazı hastalarının durumunu pnömoniye çevirdiğini fakat düzelme yolunda olduklarını bildirdi.

Kutsuna, semptomların bakteri ve diğer virüslerin neden olduğu pnömoniden daha hafif seyrettiğini ve virüsün nispeten bulaşıcı olmasına rağmen enfekte olmuş kişilerin ciddi bir şekilde hastalanma olasılığının düşük olduğunu söyledi.

Doktor, enfekte olmasına rağmen semptom göstermeyen kişilerin hastalığı yaymasının diğer insanları endişelendirdiğini ama virüsün çoğunlukla öksürme ve hapşırma yoluyla bulaştığını bu yüzden semptom göstermiyorsa bulaşma riskinin çok düşük olduğunu söyledi.

Doktor, Japonya’da yayılmayı durdurmanın zor olduğunu söyledi. Kronik hastalık sahibi, yaşlı ve hamilelerin kolaylıkla hastalığa yakalanabilecekleri ve hastalığın ağır seyredeceği konusunda uyardı.

Hassas kişilere virüsün bulaşmasını azaltmak için ellerin sık sık yıkanması ve başka koruyucu tedbirlerin alınması gerektiğini bildirdi.

Kaynak: NHK
Çeviri: Ezgi Benli

Yorum Yap

Yorum Yap