1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Japon firmaları, personeli uzaktan çalışmaya teşvik ediyor

Japon firmaları, personeli uzaktan çalışmaya teşvik ediyor

Yeni Coronavirüsün yayılması bazı Japon şirketlerini çalışma programlarını/saatlerini değiştirmeye ve hatta personele evde kalmalarını söylemeye teşvik etti.

20200219_40_805997_L

Telekom devi NTT grup çalışanlarına işyeri ile telefon, e-mail ya da interneti kullanmak suretiyle irtibatta kalarak evden çalışmalarını veya çalışma saatlerini gözden geçirmelerini söyledi. Bu hareket yaklaşık 200.000 personeli etkiliyor.

Bir grup firmasında çalışanların yüzde 40’ından fazlası Çarşamba günü evden çalışıyordu.

NTT Communications Tokyo merkezindeki bazı çalışanlar, evdeki personel ile video konferans yoluyla bir satış toplantısı düzenledi.

Enfeksiyonlardan korunmak için ilave bir çaba olarak, şirketin kafeteryası, açık büfe tarzı yemekler sunmayı bıraktı.

Başka yerlerde, online bit pazarı operatörü Mercari, Tokyo merkezindeki tüm çalışanlarina işyeri ile telefon, e-mail ya da interneti kullanmak suretiyle irtibatta kalarak evden çalışmaları talimatını verdi.

Personel, iş arkadaşları ve müşterileri ile online toplantılar düzenlemekte, bahse konu değişiklik iş görüşmeleri için de geçerlidir.

Mercari, yeni kuralların Çarşambadan en az 28 Şubat’a kadar geçerli olacağını söyledi.

Bu arada, Sony ve Fujitsu’da çalışanların da uzaktan çalışması teşvik edilmektedir. Ofise gitmesi gereken personele, yoğun saatlerde işe gidip gelmekten kaçınmaları söylenmektedir.

Kaynak: NHK World
Çeviri: Ahmet Yaşa

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Executive, E/E Engineer, Security Expert, Windsurfer, Court Tennis Trainer, Sailer Boat Fun, Soccer Player

Yorum Yap