1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. WHO, virüsün olimpiyatları etkilemesi hakkında yorum yapılabilmesi için erken olduğunu söyledi

WHO, virüsün olimpiyatları etkilemesi hakkında yorum yapılabilmesi için erken olduğunu söyledi

Çin'de meydana gelen virüs salgınına rağmen Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetkilisi Salı günü yaptığı açıklamada Tokyo Olimpiyat yarışlarının iptali veya yer değiştirmesi hakkında karar alınması için erken olduğunu bildirdi.

8 (2)

Tokyo organizatörleri ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi, WHO’nun geçen ay yaptığı Küresel Sağlık Acil Durum Bildirgesinden sonra 24 Temmuz – 9 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan yaz oyunları için acil durum planlarının olmadığını tekrarladı.

Birleşmiş Milletler Ajansı Acil Durumlar Program Yöneticisi Michael Ryan, salı günü bir spor programında Tokyo’daki Olimpiyatlar için acil durum planına ihtiyaç duyulması açısından henüz çok erken olduğunu söyledi.

Ryan, WHO Yetkililerinin olduğu The Associated Press Konferansında, buraya bu durum hakkında karar almak için gelmediklerini söyledi.

Geneva merkezli WHO, Laysanne yakınlarındaki IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi) ile aralıkta COVID – 19 çıktığından beri iletişim halinde.

Ryan onlara bir karar bildirmediklerini, sadece risk değerlendirmelerinde yardımcı olduklarını ve gelecek haftalarda, hatta aylarda da iş birliği içinde olacaklarını söyledi.

Çin’de virüsün neden olduğu ölümler salı günü itibariyle 1,900’e ulaştı. 72,000’den fazla ise onaylanmış vaka bulunmakta.

Virüs salgını Çin’de sayısız spor aktivitesinin iptaline, ertelenmesine veya taşınmasına neden oldu.

Kaynak: The Mainichi
Çeviri: Ezgi Benli

Yorum Yap

Yorum Yap