1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Japonya’nın devlet üniversiteleri giriş sınavlarının önünde olan coronavirüsle ilgili anlaşmazlığa düştü

Japonya’nın devlet üniversiteleri giriş sınavlarının önünde olan coronavirüsle ilgili anlaşmazlığa düştü

7

Tokyo Üniversitesi, resmi web sitesi üzerinden 13 Şubat tarihinde yeni virüsün bulaşmış olduğu katılımcıların sınava katılmalarını “onaylamayacağını” açıkladı. Ayrıca, bahsedilen hastalara mazeret sınavı gibi ayrıcalıkların tanımayı planlamadığı söylendi. Osaka, Nagoya ve Kyushu Üniversiteleri de benzer şekilde tavır alacaklarını belirttiler.

Bu sırada Hokkaido Üniversitesini, Nagoya Teknoloji Enstitüsünü, Osaka İl Üniversitesini ve Saga Üniversitesinin bazı fakültelerini de kapsayan okullar alım kararlarını Haziranda gerçekleşmiş olan, standartlaşmış Üniversiteye Kabul Ulusal Merkez Testine bakarak belirlemeye ya da genel merkez testi sonuçlarına ek olarak sınava katılanlar tarafından ibraz edilmiş inceleme formlarına puan vermeye karar verdiler.

Kyoto ve Tohoku Üniversiteleri’nin karşılıklarını hala düşünüyor olduğu söylenmektedir.

Osaka Üniversitesini bir temsilcisi açıkladı, “Şu anda enfeksiyon henüz çok fazla sınav katılımcısına bulaşmadı. Ayrıca biz tıp fakültesinden kapsamlı bir şekilde geri dönüt aldık ve kapsamlı bir yargılamaya gittik.” Nagoya üniversitesi görevlisi, yanıtlarının “gelecekteki durumlara bağlı olarak” değişebileceğini söyledi.

Kyushu Üniversitesi, Mainichi Shimbun isimli temsilcisi, “ Orijinal sınavlarımıza daha yüksek puan payları düştüğü için diğer katılımcılarla eşitlik açısından kararımızı sadece standartlaşmış merkez testi gibi testlerin sonuçlarına bağlamamız zor.” şeklinde belirtti.

Üniversite giriş sınavının zirvesi ve virüsün yayılımı çakıştığı için, Eğitim, Kültür, Spor, Bilim, Teknoloji Bakanlıkları Japonya genelindeki üniversitelere 30 Ocak tarihinde, “Her üniversitedeki duruma bağlı olarak, muhtemel öğrencilerin kabul şansını korumak amacıyla esnek bir şekilde karşılık vermeyi göz önünde bulundurun.” tavsiyesinde bulundu.

Bakanlık mazeret sınavları ve Üniversiteye Kabul Ulusal Merkez Testi sonuçlarının kullanılmasını dikkate değer muameleler olarak bahsetse de her üniversite kendi karalarını vermekle görevli.

Kaynak: Mainichi Japan

Yorum Yap

Yorum Yap