1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. Hokkaido’da yerel bir ilkokulda öğle yemeği dağıtan kadına Coronavirus bulaştı

Hokkaido’da yerel bir ilkokulda öğle yemeği dağıtan kadına Coronavirus bulaştı

Japonya'nın kuzeyinde bulunan Ebetsu'da 50'li yaşlarında, ilkokul sınıflarına öğle yemeği dağıtmakla sorumlu kadında Coronavirus tespit edildi. Bu olay 23 Şubat'ta şehrin eğitim kurulu tarafından duyuruldu.

bb

25 Şubat’ta eğitime başlamadan önce sınıflar dezenfekte edilecek. Ek olarak öğrencilerin hiçbiri kötü hissettiğine dair bir şikayette bulunmadı.

Ebetsu Belediyesi Eğitim Kuruluna göre virüse maruz kalan kadın, yemek servisi bölümünde öğle yemeklerini dağıtmak ve yemekleri 2,3 ve 4. sınıflarda okuyan 194 öğrenciye servis etmek ile görevliydi. Kadın, çalışma saatleri içinde beyaz önlük, eldiven ve yüz maskesi takıyordu.

13 Şubat’ta boğaz ağrısından şikayet eden kadın, bir sonraki gün de işe geldi ve 15 Şubat’a kadar doktora muayene olmadı. Kadının 2 çalışma arkadaşına önlem olarak bu ayın sonuna kadar izin verildi.
23 Şubat’a kadar Hokkaido, Japonya’nın doğusundaki Chiba bölgesi ve Japonya’nın merkez bölgesindeki Aichi’de toplam 12 kişide Coronavirus tespit edildi.

Hokkaido’da 20 ve 80 yaş arası 9 vaka onaylandı. Valiye göre 20’li yaşlarında 1 öğrencinin durumu kritik ve solunum cihazına bağlı.

Chiba’da yaşayan ve Tokyo’da çalışan bir adam Coronavirus pozitif test edildi. 12 Şubat’ta eklem ve kas ağrıları çektiğini fakat hemen ardından sırasıyla Hiroshima ve Gifu bölgelerine iş seyahatine çıktığını belirtti. Shinkansen ile seyahate başladı ve ardından araba kiralayarak seyahatine devam etti. 14 Şubat’ta aşırı yorgunluk ve öksürük semptomları kendini gösterdi.

Nagoya’da virüse maruz kalan 60 yaşlarında bir kadınla aynı apartmanda yaşayan 70’li yaşlarında 1 kadın ve 1 erkekte Coronavirus tespit edildi.

Kaynak: Mainichi

Yorum Yap

Yorum Yap