1. Ana Sayfa
  2. Kültür
  3. Japon pirinç kraker atıştırmalıkları Hindistan pazarında

Japon pirinç kraker atıştırmalıkları Hindistan pazarında

Popüler Japon atıştırmalığı olan pirinç krakeri ve fıstık atıştırmalığı, yerel tercihleri karşılayabilmek için daha baharatlı aromalar eklenerek büyük Hint pazarına giriş yapıyor.

8 (4)

50 yıldan fazla bir süredir Kakinotane ismiyle piyasaya sürülen atıştırmalık, Kameda Seika şirketine ait. Kameda, 2017 yılında LT Foods Limited Şirketi ile ortaklaşa çalışmalar yaparak geçen kasım ayından itibaren Haryana eyaletindeki fabrikasında üretime başladı.

Hindistan’da Kari Kari olarak isimlendirilen atıştırmalığın 4 farklı çeşiti bulunuyor: wasabi, acılı sarımsak, tuz ve karabiber ve Hint baharatları kombinasyonu.

Japonya’nın Niigata şehrinde bulunan şirket merkezine göre Hindistan, geleneksel yuvarlak taneli ve pişirilince yapışan özellik kazanan Japonica pirinci yerine, uzun taneli ve pişirilince kuruyan Indica pirincini kullanıyor.

Birkaç tat denemesinden sonra şirket, Hint tüketicilerinin Japonya’da tercih edilen 60’a 40 oranını değil, pirinç krakeri ve fıstık oranının 65’e 35 oranını tercih ettiğini gördüler.

Hindistan dünyada Çin’den sonra gelen 2. en büyük pirinç üreticisi olmasına rağmen pirinç atıştırmalıkları pek bilinmiyor.

Kameda’nın yurt dışı sorumlusu olan Jun Kono, ürünlerin kolaylıkla Hint pazarına adapte olup pirinç yeme kültürünün kolaylıkla yayılacağını hissettiğini ve firmanın genç kesime ulaşmayı istediğini söyledi.

Kameda başlangıçta Çin’de üretim yapıp Hindistan’a gönderim yapıyordu. Yeni Delhi ve Mumbai’deki büyük miktarda satışından sonra lokal olarak üretime geçmeyi kararlaştırdılar.

Kameda dağıtım kanallarını Hindistan çapında genişletmeye ve küçük marketlerde de tüketime sunmaya çalışıyor.

Kamboçya, Çin, Tayland, Amerika Birleşik Devletleri ve Vietnam’dan sonra Hindistan, şirketin ofislerini bulunduran 6. denizaşırı ülkedir.

Yorum Yap

Yorum Yap