1. Ana Sayfa
  2. Eğitim
  3. Japonya’da okullar, ani kapanma kararı sonrası evde kalamayan ebeveynlerin çocukları için açık

Japonya’da okullar, ani kapanma kararı sonrası evde kalamayan ebeveynlerin çocukları için açık


Başbakan Shinzo Abe’nin Coronavirus’ün yayılmasını engellemek için yaptığı çağrılar sonucunda ilkokul, ortaokul, lise ve ülkedeki diğer eğitim enstitüleri 2 Mart’tan itibaren derslerini geçici olarak durdurdu.

Çalışan ebeveynler bulunduğu için ve okul çağı çocukların yetişkin gözetimi olmadan evde tek başına kalamayacakları için bazı ilkokullar binalarını bu öğrencilere açtı. Aynı nedenden bazı okul sonrası günlük bakım merkezleri sabahtan itibaren öğrencileri kabul etmeye karar verdi.

Aynı isimdeki Doğu Japonya’da bulunan Tokyo’nun kuzeyinde kalan Saitama bölgesinde 167 devlet okulu kapatıldı. Fakat okullar, ebeveynleri iş veya diğer taahhütler nedeniyle evde olmakta zorlanan ilkokul sınıfı çocuklarını kabul ediyorlar.

Urawa Bölgesinde bulunan Kitaurawa İlköğretim Okuluna 2 Mart, saat 8 sıralarında maskeli öğrenciler yağmur ve soğuktan korunmak için sığınmaya başladı. Teknik olarak okulların kapalı olması ve yemek servisinin normal şekilde yapılamaması, gün içinde yiyeceklerin evde hazırlanıp getirilmesine yol açtı. Kızını okula bırakan bir anne bunun için bile müteşekkir olduğunu söyledi. 1 saatten az bir sürede 50 çocuk okula giriş yaptı.

Ev ekonomisi ve kütüphane de dahil olmak üzere özel sınıflar çocuklar için açılmış durumda. Çocuklar aralarında mesafe bulunacak şekilde her masada 1 çocuk olmak üzere oturtuluyor. Kardeş olma durumlarında 1 masaya 2 çocuk oturtulabiliyor. Odadaki hava sirkülasyonunu sağlamak için pencereler aralık bırakılıyor. Bazı çocuklar üzerlerinde montlarıyla oturup çalışmayı tercih ediyor.

Anne (42) ve 1. sınıfa giden çocuğu sınıfa girdiğinde 2 Mart’ta kızının çalışması gereken konularla ilgili çalışma kağıtları olduğunu gördüler. İçeriğini birlikte onayladılar. O günün konuları aritmetik ve hiragana yazma alıştırması olarak kararlaştırıldı.

Kendisinin ve kocasının da evde kalan kızları için izin alamadığını belirten anne, ne yapacağını bilemediğini bu yüzden bu sistemin çok yardımcı olduğunu söyledi. Anne hafta sonu dışarı çıkıp tek başına çalışabilmesi için aceleyle bir çalışma kitabı aldı. Kısa bir süre sonra ise işe gitmesi gerekti. Kızı okulda gidip gitmeyeceğini sorduğunda çalışması gerektiğini söyleyerek eline hafifçe dokundu ve sınıfı hızlıca terk etti.

Erken yaştaki ilkokul öğrencilerinin kabulü hafta içleri 13 Mart’a kadar, sabah 8 ile öğleden sonra 2:30 arasında devam edecek. Okul müdürü Satoshi Masuko, enfeksiyonun yayılmaması için gerekli önlemlerin alındığını söyledi.

Kaynak: Mainichi
Çeviri: Ezgi Benli

Yorum Yap

Yorum Yap