1. Ana Sayfa
  2. Kültür
  3. Kiraz çiçeği festivalleri koronavirüs nedeniyle iptal edildi

Kiraz çiçeği festivalleri koronavirüs nedeniyle iptal edildi

image

Koronavirüs salgını Tokyo bölgesindeki birçok insanı bu bahar kiraz çiçeklerinin altında yapılan partilerin ve ilgili etkinliklerin tadını çıkarma şansından mahrum edecektir.

Tokyo Büyükşehir Hükümeti, çarşamba günü, halktan 82 adet parkta kiraz çiçeği ağaçlarının altında parti yapmaktan kaçınmalarını istedi.

Yetkililer, eğlenceye düşkün olan kişilerin kalabalık yerlerde eğlenirken virüsü kapabileceğinden endişe duyuyor.

Ueno Parkı, mart ayından nisan ayına kadar kiraz çiçeği sezonunda 3 milyondan fazla ziyaretçi çekiyordu.

Genellikle ziyaretçilerin ağaçların altında yiyecek ve içeceklerin tadını çıkarabilecekleri kiraz çiçeği partileri için bazı alanlar belirlerler, ancak bu yıl bu alanlar belirlenmedi. Bu sene bu olay ile ilgili olaylar iptal edildi.

Inokashira Parkı, geceleri aydınlatılan kiraz çiçekleri ile ünlüdür. Ancak bu yıl ışıklandırma yapılmadı.

Meguro Nehri boyunca kiraz çiçeklerinin aydınlatması da yapılmadı. Geçtiğimiz yıl, 4 kilometrelik nehrin kıyısında yaklaşık 800 kiraz ağacının bulunduğu bölgeyi yaklaşık 3.2 milyon kişi ziyaret etmişti.

Organizatörler, belediye yetkilileri tarafından 20 Mart’tan 10 Nisan’a kadar yapılması planlanan aydınlatmaları yerleştirmekten kaçınmalarını istediklerini söylediler.

Yerel bir restoran sahibi iptalden dolayı bir hüzün duyuyor, ancak bu şartlar altında bir şey yapılamayacağını söylüyor. Buna ek olarak, koronavirüs satışlara zarar verdiği için zaten zorlu iş koşullarının üstesinden gelmeye çalıştıklarını söyledi.

Çeviri: Kemal Oğulcan Özsıcak

Kaynak: NHK World

Haberin orijinal halini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Linguist, Swiftie, badminton & basketball player. Nagoya fan :)

Yorum Yap