İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. Güney Koreli bir öğrenci Japonya genelinde görülen Coronavirüs vakaları için çevrim içi harita oluşturdu

Güney Koreli bir öğrenci Japonya genelinde görülen Coronavirüs vakaları için çevrim içi harita oluşturdu

Geçen ay Güney Koreli bir üniversite öğrencisi tarafından oluşturulan ve belediyelere göre Coronavirüs vakaları ile enfekte olmuş kişilerin hareketlerini gösteren çevrim içi harita şu anki durumu etkili bir biçimde görsel olarak aktardığı için büyük övgü topladı.

1

“Coronavirüs Vaka Haritası” Kyushu Üniversitesi öğrencisi Lee Dong Yon (25) tarafından hazırlandı. Japonya’da enfekte olmuş kişilerin seyahat ettiği rotaları belirlemek için Sağlık Bakanlığının verilerinden faydalanıldı.

Enfeksiyonun raporlandığı bölgeler kırmızı daire ile belirtiliyor. Enfekte olmuş kişilerin seyahat geçmişi mavi ile, iyileşenlerin bulunduğu bölgeler ise yeşil ile gösteriliyor.

Daireler, bakanlığın açıkladığı sıraya göre numaralandırıldı. Kullanıcılar dairelere tıklayarak basın bültenine, hastaların seyahat geçmişine ve mevcut durumuna bakabilirler.

Lee, enfekte olmuş her bir kişinin önceden seyahat ettiği yerlerin haritalandırılması sonucunda hasarın en aza indirilebileceğini düşündüğünü söyledi. İlk harita 5 Şubat’ta hazırlandı.

Ülke genelinde rapor edilen vakaları illere göre kaydeden haritalar mevcut olsa da belediyelere göre kaydeden haritalar nadir bulunuyor.

Lee’nin haritası, bir gün içinde on binlerce tıklama alıyor ve virüsün halk arasında küçük gruplar veya kümeler halinde nasıl yayıldığını gösteriyor.

Psikoloji öğrencisinin programlama ile ilgili bir geçmişi yok. Geçen yıl mesajlaşma uygulaması sağlayıcısı Line kuruluşunun bölgesel bir birimi olan Line Fukuoka Şirketi tarafından düzenlenen etkinlikte gördüğü felaket önleme haritasından etkilenerek kendini bu konuda geliştirdi.

Haritayı geliştirme aşamasında sayısız uykusuz gece geçiren Lee, son zamanlarda işi daha iyi kavradığını belirtti. Ancak haritayı güncellemenin yanı sıra kendi çalışmaları ve iş arama çabalarına devam etmek zorunda olan öğrenci, uykuya ayırdığı zamanın giderek azaldığını gördü.

Lee haritada iyileşen insanları temsil eden yeşil dairelerin daha da çoğaldığını görmek istediğini söyledi. Haritaya buradan ulaşılabilir.

Haberin orijinalini okumak için buraya tıklayın.

Yorum Yap

Yorum Yap