1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. Hükümet, virüs için hazırlanan olağanüstü hal yasasıyla ilgili revize çalışmaları yapıyor

Hükümet, virüs için hazırlanan olağanüstü hal yasasıyla ilgili revize çalışmaları yapıyor

Japonya bu hafta Başbakan Shinzo Abe'nin Coronavirüs nedeniyle olağanüstü hal ilan etmesine izin verecek yasayı revize etmeye çalışıyor. Abe, Tokyo Olimpiyatları öncesinde salgına karşı aldığı önlemler üzerinden sürekli eleştiriye maruz kalıyor.

FILE PHOTO: Japanese Prime Minister Shinzo Abe gives a policy speech in parliament in Tokyo

Japonya’nın en uzun süre görevde kalan başbakanı Abe, ebeveyn ve iş verenlerin düzenlerini bozan okulların kapatılması kararı gibi ani kararlardan dolayı eleştirmenlerin yetersiz lider yakıştırmalarına maruz kalıyor. Belki de bu, Abe’nin 2012 yılında ofise dönmesinden beri karşılaştığı en büyük sınav.

Eleştirilen konulardan biri, Abe hükümetinin geçen senenin sonlarında ortaya çıkan salgının merkezi Çin’den gelen ve Japonya’nın ekonomik büyümesi için önemli bir kaynak oluşturan ziyaretçileri durdurmak için çok geç kalmış olması. Son zamanlarda yapılan anketlere göre Abe’nin salgın kontrol yöntemlerini onaylamayanlar %50 iken ankete katılanların sadece %37’si Abe’nin yöntemlerini onayladıklarını söyledi.

Bu konu hakkında yorum yapan kişiler Japonya’nın virüsü test etmek için yeterli kapasiteye sahip olmadığını, harekete geçmek için gerekli olan yeterlilik düzeyine ulaşamadığını ve bunların da virüsün eldeki verilerin gösterdiğinden daha hızlı yayıldığına dair şüphelere yol açtığını söyledi. Güney Kore gibi güçlü test programları bulunan ülkelerde çok sayıda enfekte kişi tespit edilmişti.

Organizatörler tarafından reddedilen spekülasyonlar, Japonya’nın Tokyo Olimpiyatlarına ev sahipliği yapma hayalinin küresel salgın yüzünden yıkılabileceği yönünde. Olağanüstü hal ilan edilmesi durumunda olimpiyatların iptal olma olasılığı artacak.

2009’daki Influenza salgını sırasında Sağlık Bakanı olan eski Tokyo Valisi Yoichi Masuzoe, Reuters ile yaptığı görüşmede Tokyo Olimpiyatlarının başarılı sonuçlanmasını herkesten çok istediğini fakat olumsuz etkenlerin giderek arttığını söyledi.

Hükümet, 2009 yılında çıkan salgın sonrasında oluşturulan 2012 yasasını gözden geçirmek için salı günü meclise bir teklif sunmayı planlıyor. Böylece aynı kararlar gerektiği durumlarda Coronavirüs’e karşı da uygulanabilecek. Meclisin cuma günü yasayı onaylaması bekleniyor.

2012 yasası Abe’nin Liberal Demokrat Partisi muhalefetteyken çıkarıldı. Muhalefet partileri ve diğer eleştirmenler yasanın yeniden yorumlanmasının yeterli olduğunu söyleseler de yetkililer değişiklikler yapılmadan bu yasanın Coronavirüs için uygulanamayacağını söylediler.

Yasa, hastalığın insan hayatı için ciddi bir tehlike oluşturması ve hızlı yayılarak ekonomiyi büyük ölçüde etkilemesi durumunda başbakanın olağanüstü hal ilan etmesine izin veriyor. Virüs salgını şimdiden Japonya’nın ekonomik gerileme riskini artırıyor.

Bu yasa ile hastalığın yoğun görüldüğü bölgelerdeki valiler, bölge sakinlerinin evlerinde kalmalarını, halka açık yerlerin kapatılmasını, arazi ve binalara tıbbi tesisler için el konulmasını ve ticari malların acil taşınmasını isteyebilir veya emredebilirler. Olağanüstü hal iki yıl sürebilir ve ek olarak 1 yıl daha uzatılabilir.

Virüsten etkilenen Hokkaido’nun kuzey adalarında geçen ayın sonlarına doğru olağanüstü hal ilan eden vali, bunun için yasal bir temeli olmadığını kabul etmişti.

Abe önceden ülke çapında okulların kapatılmasını ve geniş çaptaki etkinliklerin ertelenmesini veya iptal edilmesini teklif etmişti.

Hükümetin müdahelesini eleştiren Tıbbi Yönetişim Araştırma Enstitüsü Başkanı Masahiro Kami, Abe’nin yasayı yeniden yorumlayarak uygulayabileceğini, bu işlerde iyi olduğunu söyledi.

Abe hükümeti 2014 yılında askerlerin yurt dışında savaşmasına izin vermek için savaş sonrası yapılmış pasifist anayasayı tartışmalı bir şekilde yeniden yorumlamıştı.

Kami, işlerin yolunda gitmemesinden ötürü Abe’nin topluma yaranmaya çalıştığını belirtti. Çözülmesi gereken en acil sorunun kamusal faaliyetlerle ilgili sınırlamalar değil, virüs testlerinin güçlendirilmesi ile yaşlı ve yüksek risk grubundaki hastaların erken tedavi edilmesi olduğunu ekledi.

Abe, pazartesi günü, yapılacak düzenlemenin en kötü durum senaryosuna hazırlanmak olduğunu tekrarlasa da olağanüstü durumu neyin tetikleyebileceğini net olarak açıklamadı.

Bazı analistler, açıklama yapmamasının nedenini olimpiyatların iptal edilmesi korkusuyla Abe’nin gönülsüz davranmasına bağlıyor.

Sophia Üniversitesi Siyaset Bilimi Profesörü Koichi Nakano, Abe’nin olimpiyatları kendi elleriyle mahvetmek istemediği için olağanüstü hal ilan etmek istemediğinden şüphelendiğini belirtti.

Haberin orijinalini okumak için buraya tıklayın.

Yorum Yap

Yorum Yap