1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. Maskeleri kâr amacıyla yeniden satanlara ceza verilecek

Maskeleri kâr amacıyla yeniden satanlara ceza verilecek

Yeni gelen yasak ile yüz maskelerini yeniden satan kişileri bir yıl hapis ve 1 milyon yen para cezası bekliyor.

AP Week in Pictures

Japonya Hükümetinin salı günü yaptığı açıklamaya göre coronavirüs salgınının neden olduğu talep artışından istifade edip yüz maskelerini kâr amacıyla yeniden satmak suç haline gelecek. Cezası bir yıl hapis veya 1 milyon yen olacak ve gerektiği durumlarda ikisi birlikte uygulanabilecek.

Ulusal çaptaki yüz maskesi kıtlığından faydalanmaya çalışanlara yönelik bir önlem niteliğinde olan yeni kural 15 Mart’ta yürürlüğe girecek.

Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığındaki bir yetkilinin belirttiği üzere yüz maskelerini alındıkları fiyata veya daha ucuza satmak yasal olmaya devam edecek. Yetkili, kuralın yüz maskelerinin aileye ve yakın çevreye dağıtılmasını engellemeye çalışmadığının altını çizerek “Her tüketicinin yüz maskesine ulaşabilmesini istiyoruz” diye belirtti.

Yeni yasa, var olan acil durum önlemleri yasasına Japonya’daki halkın yaşam şartlarını dengelemek adına bir revizyon yoluyla eklenecek. Bu yasa, 1973’teki petrol krizindeki panik kaynaklı satın alıma cevap olarak çıkarılmıştı.

Gerekli görüldüğü takdirde dezenfektanlar ve bebek bezleri gibi diğer ürünlerin de yasaya dahil olma ihtimali bulunmakla birlikte, hükümet talepler normale döndükten sonra yasayı kaldırmayı planlıyor.

Bakanlık e-ticaret firmalarından online açık artırma satışlarını 14 Mart’tan itibaren geçici olarak askıya almalarını istemişti, fakat bu adım yüz maskelerini yeniden satanları caydırmak için yeterli olmadı.

Başbakan Shinzo Abe ülkenin yüz maskesi tedariğini aylık 600 milyona çıkarmaya odaklandı. Özellikle günlük bakım ve bakıcılık tesislerine de maske temin etmekte kararlı.

Son haftalarda eczane ve süpermarketlerin boş raflarından anlaşılabileceği gibi, üreticiler talepteki bu ani patlama yüzünden güçlük çekiyor.

Halihazırda az olan stokların, maskelerini yeniden satanlar tarafından hemen satın alınıp Rakuten ve Mercari gibi e-ticaret sitelerinde uçuk fiyatlara satılması sonucu sorun daha da büyüyor.

Soruna dair göze çarpan örneklerden bir diğeri ise Japonya’nın merkezindeki bir meclis üyesinin online açık artırmada her birini 30 bin yen ile 170 bin yen arasında sattığı 2000’lik yüz maskesi paketlerinden toplamda 8.9 milyon yen kazanması oldu. Meclis üyesi sonradan özür diledi.

Yetkililer, Shizuoka Bölgesi meclis üyesi Hiroyuki Morota‘nın (53) halihazırda bir ticaret firması işlettiğini ve yeniden satıcı sınıfına girmeyebileceğinden dolayı yeni yasa kapsamında yargılanıp yargılanamayacağının henüz belirsiz olduğunu söyledi.

Haberin orijinalini okumak için buraya tıklayın.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. _avatar

    Hep diyoruz ya Avrupa’yı örnek alalım diye bence daha doğuya gidelim japonların disiplinleri öngürülü yaşam tarzlarını ciddiye alalım ve uygulayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir