1. Ana Sayfa
  2. Tokyo 2020
  3. Olimpiyat Organizasyon Komitesi: “Olimpiyatların 1-2 yıl ertelenmesi düşünülmelidir”

Olimpiyat Organizasyon Komitesi: “Olimpiyatların 1-2 yıl ertelenmesi düşünülmelidir”

Tokyo Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Organizasyon Komitesi İcra Kurulu Üyesi Haruyuki Takahashi, 11 Mart günü Asahi Shimbun tarafından yapılan röportajda soruları yanıtladı.

tokyo2020

İcra Kurulu Üyesi Takahashi, yeni tip coronavirüsün dünya çapında yayılmasının ardından, olimpiyat oyunlarının 1-2 yıl sonraya erteleme planının düşünülmesi gerektiğini söyledi. Bu ayın sonunda yapılacak organizasyon komitesi yönetim kurulu toplantısında da bu görüşünü ifade edeceğini belirtti.

Takahashi, kişisel görüşünü “Coronavirüs dünya çapında problem teşkil ediyor. Olimpiyatların planlandığı gibi başlaması en iyisidir, ancak başka planlar da düşünülmelidir,” olarak belirtti. Diğer uluslararası spor etkinlikleri ile çakışmaması için “Yeterli boşluk olmadığından 2 yıl sonrasının yazı en olası tarihtir,” dedi. Oyunların iptal olma olasılığına ilişkin de “İmkansız. Yayın hakkı ücretinin olmaması durumunda, IOC’un ekonomisi riske girer,”  diye ekledi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach ve Organizasyon Komitesi Başkanı Yoshiro Mori’ye göre ise olimpiyatlar planlandığı gibi 24 Temmuz’da başlayacak ve tarihi değişmeyecek. Başkan Mori, 11 Mart günü basın muhabirlerine “Önemli bir dönemde dikkatsizce konuştu,” diyerek Takahashi’ye olan huzursuzluğunu belirtti ve olimpiyatların ertelenme olasılığını reddetti.

Takahashi, 1984 yılında Los Angeles’da düzenlenen oyunlardan beri olimpiyatlarla ilişkili olup uluslararası spor işleri ile derin bir bağlantıya sahiptir. Wall Street Journal ile yapılan bir röportajda da, bu yaz olimpiyatların düzenlenmesinin zorlaşması durumunda, bir veya iki yıl sonrasına ertelemenin bir seçenek olacağını belirtmişti.

Haberin orijinalini okumak için buraya tıklayın.

Yorum Yap

Yorum Yap