1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. Çin’e göre Koronavirüs ile mücadelede Avigan etkili

Çin’e göre Koronavirüs ile mücadelede Avigan etkili

Çin'in devlet araştırmacıları, Japonlar tarafından geliştirilen grip ilacı Avigan'ın yeni tip koronavirüs tedavisinde etkili olduğunu ve ilacın kullanımını teşvik edeceklerini söylüyorlar.


Ulusal Biyoteknoloji Gelişim Merkezi başkanı Zhang Xinmin, salı günü Beijing’de yapılan basın toplantısında bu ilaçtan bahsetti.

Ülkedeki iki tıp organizasyonu tarafından yapılan klinik deneylerde, ilacın etkili olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Akciğer iltihabı gibi koronavirüs ile ilgili semptomların tedavisine iyi geldiğini ve bariz yan etkilerinin olmadığını da ekledi.

Başkanın açıklamasına göre testler Wuhan ve Shenzhen’de sırasıyla 240 ve 80 katılımcıyla yürütüldü.

Shenzen’de koronavirüs testi pozitif olup ilaç verilenler ortalama dört günde hastalığı atlatırken ilaç verilmeyenler ortalama on bir günde atlattı.

Deneyler sonucunda çekilen röntgenler ile ilaç alan hastaların %91’inin akciğerlerinin gelişme gösterdiği onaylandı. İlaç almayanlarda bu oran %62’de kaldı.

Başkan Zhang, ilacın tamamen güvenli ve etkisinin de bariz olduğunu, resmi olarak virüsle başa çıkmak için kullanımının tavsiye edildiğini duyurdu.

İlacın patentini Japon geliştiricilerden alan Çinli bir firma, ilacı toplu üretmek için geçen ay devlet onayı aldı.

Çin’in pazartesi günü 21 yeni koronavirüs vakası daha olduğunu açıklamasıyla ülkedeki toplam vaka sayısı 80 bini aştı. Toplam ölü sayısı ise 3226.

Haberin orijinalini okumak için buraya tıklayın.

Yorum Yap

Yorum Yap