İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. Japonya’daki okulların virüs sebebiyle kapanmasının ardından birçok aile çareyi çocuk bakımı hizmeti sunan uygulamalarda buldu

Japonya’daki okulların virüs sebebiyle kapanmasının ardından birçok aile çareyi çocuk bakımı hizmeti sunan uygulamalarda buldu

27japan-virus-promo-superJumbo-v2

Virüsün yayılmasıyla birlikte Japonya’daki okulların çoğu kapandı. Durum böyle olunca da aileler çareyi çocuklarına bakmaya ve ev işlerini yapmaya yardımcı olan uygulamalarda aramaya başladı.

Chiba bölgesindeki Funabashi’de çalışan 37 yaşındaki bakıcı Megumi Takanashi, bir akıllı telefon uygulamasını kullanarak 4 yaşındaki oğluna bakması için geçtiğimiz ay komşusu Ayako Sugiyama’yla birkaç kez iletişime geçti.

“Kreş kapalı olduğunda bile işe gidebiliyorum. Bu açıdan uygulamanın bana çok faydası oluyor” diyerek düşüncelerini dile getirdi Takanashi.

“Kosodate Share” adlı uygulama, zaten birbirini tanıyan üyelere çocuklarına bakıp onları yuvalara bırakacak ve alacak arkadaşlarını bulmaya yarayan bir platform sunuyor. Ayrıca oyuncak ve kıyafetleri değiş tokuş etmeye olanak da sağlıyor.

Her bir iş saat başı 500 yene ($5) mâl oluyor. Uygulamanın sahibi olan AsMama şirketi üyelerinden hiçbir ücret talep etmiyor ve çocukların başına gelebilecek yaralanmaları da sigorta kapsamına alıyor.

Platformda arkadaşları olmayanlar içinse şirket eğitimli personellerden birini gönderebiliyor.

Şu anda uygulamaya kayıtlı 73,000 kişi var. Hepimizin bildiği gibi hükümet akciğer iltihabına yol açan virüsün yayılmasını önlemek amacıyla martın başından itibaren ülkedeki çoğu okulun kapatılmasını talep etti. Bununla birlikte, AsMama şirketi yeni üye sayısının bir günde ona katlanmasını bekliyor.

Diğer yandan “Taskaji” adlı hizmete gösterilen talepte de bir artış söz konusu. Tokyo’daki bir şirketin sunduğu bu hizmet, ev yapımı yemek bekleyenlerin aşçılarla eşleştirilmesini sağlıyor.

Kullanıcıların aşçıların ustalık seviyesine ve deneyimlerine göre ödemesi gereken miktar saatlik 1,500’den 2,990’a kadar değişebiliyor. Taskaji Şirketi ise okullar kapatıldıktan sonra geçici bir süre için ücretlerde 1,000 yene kadar indirime gitti.

Tokyo’nun Ekonomi Ortaklığı Şirketi’nin genel sekreteri olan 30 yaşındaki Anju Ishiyama, bu tarz platformların aynı zamanda doğal afetlerden etkilenen ve nüfus kaybeden bölgelerde yaşayan insanları desteklemek için kullanıldığının da altını çizdi.

Ishiyama “Eşleştirme hizmetlerini, ihtiyaç sahipleriyle yardım etmeye gönüllü olan insanları bir araya getirmek için bir altyapı olarak daha da geliştirmeyi umuyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Haberin orijinalini okumak için buraya tıklayın.

Yorum Yap

Yorum Yap