1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Japonya’da maskelerin tükendiği bu kritik zamanda Japon sütyen firması yardım eli uzattı

Japonya’da maskelerin tükendiği bu kritik zamanda Japon sütyen firması yardım eli uzattı

Koronavirüs dünyayı kasıp kavururken, Japonya’da bir şirket ülkedeki maske yetersizliğini telafi etmek için ilginç bir yönteme başvurdu.

n-masks-a-20200322

Toyama vilayetinde bir tekstil şirketi olan Atsumi Fashion Co., kadın iç çamaşırlarından maske üretiyor. Şirketteki bir çalışan sütyenlerin ve tek kullanımlık maskelerin üretiminde benzer materyallerin kullanıldığını keşfedince, şirket sütyenlerdeki astar kumaşları kullanarak maske üretmeye başladı.

Şirketin satış müdürü Hiroshi Hinata, “Bütün bu maske yetersizliği arasında topluma faydamız olacağını umuyoruz,” dedi. “Bu maskelerle bile virüsün öksürük ve hapşırıkla yayılması engellenebilir.”

Şirketin Himi şehrindeki fabrikasında çalışanlar, günlük çalışma saatlerinden sonra maske üretmeye başlıyorlar. Belediye binasında sadece 600 maske kalınca, yerel işletmelere buradaki çalışanlar için maske üretme çağrısında bulunulması üzerine, tekstil şirketi çalışanları farklı yöntemler denemeye başladılar.

Atsumi Fashion, 1000 tane maske yapıp şehirde en çok ihtiyacı olanlara öncelik tanıyarak sağlık ve eğitim kurumlarına dağıtmayı planlıyor.

Japonya’da başka şirketler de kaynaklarını maske üretmeye yönelik kullanmaya başladı.

Şubat ayında Sharp Corp. ayın ortalarına doğru günde 1500 adet maske üretmeye başlayacaklarını duyurmuştu. Daha öncesinde de Kanagawa eyaletinde elektronik çip üreten bir şirket, bünyesindeki temiz odalarda maske üretmeye başlamıştı.

Ancak maske yetersizliğine karşılık olarak ülke çapındaki şirketler kaynaklarını maske üretmek için kullanırken, krizden çıkar elde etmeye çalışanlar da var.

Daha bu ayın başlarında Shizuoka İl Meclisi’ne mensup bir üye, kâr elde etmek için internette binlerce maske sattığı için özür dilemişti.

Haberin orijinalini okumak için buraya tıklayın.

Yorum Yap

Yorum Yap