1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. Yokohama Chinatown’daki işletmeciler, koronavirüs kaynaklı nefret mektupları nedeniyle kendilerine verilen destek için şükranlarını dile getirdiler

Yokohama Chinatown’daki işletmeciler, koronavirüs kaynaklı nefret mektupları nedeniyle kendilerine verilen destek için şükranlarını dile getirdiler

Tokyo’nun bir liman şehri olan Yokohama’nın Chinatown bölgesindeki işletmeciler, yeni koronavirüs korkusu Japonya’yı sararken bölgedeki restoranlara gelen ırkçı nefret mektuplarına karşı kendilerine verilen destek için şükranlarını sundu.

9-1

Yokohama Chinatown’ın en hareketli bölgesi olan Zenrin Kapısı’nda üzerinde Japonca “Herkese teşekkürler. #GüçlüOlChinatown” yazan bir pankart açıldı. Pankartların amacı, restoranlara gelen tehdit mesajları sonrasında, sosyal medyada restoranlara destek amaçlı olarak yayınlanan sayısız destek mesajına duyulan şükranı ifade etmek. “#GüçlüOlChinatown” etiketi de bahsi geçen destek amaçlı çok sayıdaki paylaşımdan alındı.

Yeni koronavirüse duyulan korkuyla birlikte nefret mektupları alan restoran sahiplerinin, vatandaştan aldıkları desteğe karşılık şükranlarını ifade ettikleri ve Yokohama’nın Naka semtindeki Chinatown’ın girişine asılan pankart (20 Mart 2020). (Mainichi/Takehiko Onishi)

Bölgedeki pek çok restoran ve diğer işletmelerin üye olduğu Yokohama Chinatown Gelişim Derneği’nin başkanı Nobumasa Takashi, destek mesajları hakkında şu açıklamayı yaptı: “Destek mesajları için müteşekkiriz. Bizi en çok ayakta tutan şey müşterilerimizin desteği.”

Bahsi geçen nefret mektupları Chinatown’a 3 Mart’tan itibaren gelmeye başlamıştı. Restoran sahipleri aldıkları nefret mektuplarını internet üzerinde paylaştıktan sonra kendilerine destek amaçlı olarak sosyal medya üzerinden “Metin olun!”, “Dayanın, restoran işletmecileri!” ve “Gidip Chinatown’da lezzetli yemekler yiyeceğim.” gibi sayısız destek mesajı yağmaya başladı.

Derneğe göre Yokohama Chinatown’ın mağaza ve restoranlarının gelirleri normal zamandaki işlek dönemlerindeyken olduğunun yaklaşık %10’u oranında düştü. Hizmet kapasitesi çok yüksek olan restoranlar rezervasyon iptalinden geçilmez hale geldi, bu da restoranları zor duruma düşürdü.

Ma Zhu Miao tapınağının açılışının 14. yıl dönümünün kutlanması amacı ile 20 Mart’ta Chinatown’ın doğu kesiminde düzenlenen Ma Zhu Festivali’nde koronavirüs pandemisinin son bulması için dua edildi.

Tapınağı Çin deniz tanrıçası Ma Zhu’nun kutsadığına inanılıyor ve normal zamanda arınma törenlerinin bir parçası olarak Tanrıça’nın içinde bulunduğu taşınabilir bir tapınak ile sokaklarda geçit töreni yapılıyordu. Ancak törenler bu sene pandemi nedeniyle iptal edildi.

Bunun yerine arınma törenini gerçekleştirmek için tapınağın dışarısında geniş bir ziyafet masası kuruldu. Tapınak görevlileri festival için üzerinde salgın hastalık ve felaketlerin durması dileklerinin bulunduğu Çince ifadeler yazılı tişörtler giydiler.

Tapınağın yöneticisi olan 78 yaşındaki Kensei Hayashi “Moraliniz bozukken Tanrı’ya dua ederseniz daima daha iyi hissedeceksiniz. Umut, aranmadığı sürece ayağınıza gelmez. Her birimiz koronavirüsle savaşmalıyız.” diye belirtti.

Haberin orijinalini okumak için buraya tıklayın.

Yorum Yap

Yorum Yap