1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Japonya, ekonomisinin kritik durumda olduğunu belirtiyor

Japonya, ekonomisinin kritik durumda olduğunu belirtiyor

Olimpiyatların da ertelenmesiyle Japon ekonomisi ciddi düşüşler yaşıyor. Koronavirüsün en çok etkilediği ülkelerden biri olan Japonya ciddi ekonomik sorunlarla karşı karşıya.

Japon hükümeti, koronavirüs salgınının etkisiyle mart ayı ekonomik değerlendirme raporunda düşüşe gitti. Aylık yayınlanan raporun sonuncusunda, ülke ekonomisinin artık “kritik bir durumda” olduğu belirtiliyor.  Ayrıca “ekonomik iyileşme” kelimesi neredeyse yedi yıllık bir sürecin ardından değerlendirme raporunda yer almadı.

Kabine Ofisi’nin raporu bireysel tüketim rakamlarının zayıfladığını belirtiyor. 3 yıldan beri ekonomik raporlarda bu denli bir gerilemeye gidilmemişti. Ayrıca yerel marketlerdeki satış oranlarının geçen ayın ortasından beri eksilerde olduğu belirtildi.

Raporda ihracatın zayıf olduğu, Çin’den gelen ürünlerin arzı durdurulduğundan dolayı ithalatın da gerilediği belirtildi.

Ayrıca iyileşen istihdam rakamlarının da pandemiden etkilendiği raporda yer aldı.

Aynı zamanda, raporda hem Japonya’nın hem de diğer dünya ülkelerinin, koronavirüsün neden olabileceği ekonomik zarara dikkat etmesi gerektiği belirtiliyor.

Haberin orijinalini okumak için buraya tıklayın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Diş Hekimliği okuyan, anime/manga/Japon kültürü seven bir genç.

Yorum Yap