1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. Salgın hastalıkların habercisi olan Japon folkloruna özgü bir yaratık koronavirüsün patlak vermesiyle yeniden ortaya çıktı

Salgın hastalıkların habercisi olan Japon folkloruna özgü bir yaratık koronavirüsün patlak vermesiyle yeniden ortaya çıktı

8-6

Dünya hiç bitmeyecek gibi gelen koronavirüs krizinin ortasında kalmışken geleneksel Japon folklorunun parlak yıldızlarından bir yaratık kimileri için umut ışığı oldu.

Yōkailerin (Japon folklorundaki hayaletlerin) içinde salgın hastalıkları öngörebilen bir yaratık olan Amabie, son zamanlarda Japonya’da büyük ilgi görüyor. Efsaneye göre gagası da olan yarı insan, yarı balık bu yaratık Edo döneminde Japonya’nın güneybatısındaki Kumamato bölgesinin yakınlarında ortaya çıkmış. Salgın hastalıkları def edeceğini söyleyerek insanlardan kendisinin resimlerini paylaşmasını istiyor, sonrasında ise denizde gözden kayboluyormuş.

Yōkainin ustalarından biri olarak kabul edilen ve son dönemin manga çizerlerinden Shigeru Mizuki’nin çalışmalarıyla ilgilenen Mizuki Yapım 17 Mart’ta Amabie’nin bir çizimini “Modern zamanların salgını umarım yok olup gider” mesajıyla Twitter’da paylaştı.

Bu paylaşımın ardından manga çizerleri ve Chiko Umino, Mari Okazaki ve Toshinao Aoki’nin de arasında bulunduğu çizerler salgının son bulmasını dileyerek kendi çizimleriyle bu yaratığı paylaştılar. Yapılan paylaşımlar şu sıralar hayranların yorumlarıyla dolup taşıyor. Biri yeni koronavirüsün yayılmasını önlemek için bunu telefonunun duvar kağıdı olarak kullanacağını söylerken bir başkası çizimlerin başka virüslerden kurtulmaya da yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Japonya’nın batısında kalan Tottori bölgesinin Sakaiminato şehrindeki (aynı zamanda çizerin de doğum yeri) Mizuki Shigeru Kinenkan Müzesi’ne şu sıralar Amabie’yle ilgili birçok soru yağıyor. Japonya’da daha önce geleneksel yōkailere ayrılan kısımda Amabie’yle ilgili bilgilendirme amaçlı panel düzenlense de daha sonra bu ziyaretçilerin dikkatini çekmek için girişin yakınına taşındı.

Müzenin başındaki Yukio Shoji, “Sadece gençlerden değil, yaşlılardan da karşılık alabilmek bizi şaşırtıyor. Belki de bu durum yaratığın parlak ve ışıl ışıl görünüşüyle alakalıdır. İnsanların üzerinde kesinlikle bir etkisi var” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

(Metnin aslı Haruno Kosaka’nın Japonca yazısına aittir.)

Haberin orijinalini okumak için buraya tıklayın.

Yorum Yap

Yorum Yap