1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Hong Kong Üniversitesi hasta üzerindeki deneylerle maskenin etkisini onayladı

Hong Kong Üniversitesi hasta üzerindeki deneylerle maskenin etkisini onayladı

Hong Kong Üniversitesi araştırma grubu, koronavirüsle enfekte olmuş hastalarda, normal gripte de kullanılan kullan-at maskelerin kullanılması halinde virüsün maske dışına çıkmadığını gösteren deney sonuçlarını duyurdu.

maske-istatistik

Yeni tip koronavirüste bile hastaların maske takması halinde enfeksiyonun yayılma hızının bastırılabileceğinin mümkün olduğu gösterildi.

Hong Kong Üniversitesinin araştırma grubu gribe neden olan koronavirüsle enfekte olmuş hastalardan destek alarak yaptığı ve kullan-at maskeyle virüsün önlenebileceğini araştırdığı deney sonuçlarını 3 Nisan’da “Nature Medicine” adlı tıp dergisinde yayınladı.

Araştırma grubunda virüsü tespit edebilen özel bir cihaz kullanılıp 30 dakika içinde solunum ve öksürük yoluyla çıkan virüsü incelerken maske takmayan 10 hastanın  3’ünde 5/1000 μm’den daha büyük damlacıkta virüs tespit edilirken maske takan hastalardan 11’inde ise virüs tespit edilmedi.

Ayrıca, maske takan hastalarda, havada süzülebilen ve diğerlerine göre daha küçük damlacıklarda olan virüsler tespit edilmedi.

Hastaların içinde öksürüğü olmayan kişiler de var ve araştırma grubu, semptomlar kişide gözükmese de virüsün yayılabileceğini fakat yeni tip koronavirüste bile hastaların maske takması halinde enfeksiyonun yayılma hızının bastırılabileceğini göstermiştir.

Haberin aslına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap