1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Japon mahkumlar virüs salgının ortasında maske üretimine el attı

Japon mahkumlar virüs salgının ortasında maske üretimine el attı

Japon mahkumlar virüs nedeni ile mücadelede topluma yardımcı olmak için genellikle yaptıkları deri eşya ve marangozluk ürünleri yerine bez maske ve koruyucu giysiler üretmek için çalışmaya başladılar.

8 (3)

Japonya’nın Aomori şehrindeki hapishanelerde tutuklu bulunan yaklaşık 100 mahkum, Japonya’nın batısındaki Kyoto, Osaka, Kakogawa, Yamaguchi, Iwakuni ve Takamatsu şehirlerinden mart ayında özel sektörden gelen siparişleri karşılamak için ayda 66.000 maske üretmeyi hedefliyor.

Aynı zamanda tıbbi tedariği yetersiz olan koruyucu giysiler Kyoto ve Osaka’daki hapishanelerde üretilmeye başlandı ve ayda yaklaşık 4.600 set sevk edilmesi planlanıyor.

İlk kez suçlulara ev sahipliği yapan Yamaguchi Eyaleti’nin batısında bulunan Mine Rehabilitasyon Program Merkezi’nde sekiz mahkum mart ayının sonlarında Mine kentinden gelen bir talebin ardından toplam 1.800 bez maske yaptı. Bu maskeler ilkokul ve ortaokullarda ilk dönem açılış törenlerinin yapıldığı geçen hafta kentteki çocuklara teslim edildi. Ebeveynler ise ülkede maske kıtlığı olan bir zamanda onları alabildikleri dolayısıyla minnettarlıklarını ifade ettiler.

Merkez (Japonya’da kamu-özel sektör işbirliği ile yürütülen ilk ceza infaz kurumu) 4,300 daha fazla bez maske üretmeyi ve nisan sonuna kadar da bu maskeleri yaşlılara vermeyi  planlıyor.

Haberin orijinal halini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap