1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. Japon ekipman üreticisi virüs tespit süresini yarıya indiren test kitlerini satışa çıkarıyor

Japon ekipman üreticisi virüs tespit süresini yarıya indiren test kitlerini satışa çıkarıyor

Japonya'daki bir duyarlı ekipman üretici firması, koronavirüs tespit süresini yarıya indiren ve %100 kesinlikle çalışan yeni test kitlerini 20 Nisan'dan itibaren Japonya'da satışa çıkaracak. Firma, mayıstan sonra ise geliştridikleri test kitini dünyanın geri kalanında satışa çıkarmayı göz önünde bulunduruyor.

toyobo

Japon ekipman üreticisi Shimadzu Firması’nın yaptığı açıklamaya göre, firma; 20 Nisan’dan itibaren kullanılan test kitlerinin korona virüsü tespit edip sonuç alma süresini yarıya indiren test kitlerini satışa çıkaracak.

Bir batı Japonya şehri olan Kyoto’da kurulmuş olan firma, ayda 100.000 tespit kiti üretebileceğini söylüyor. Test kitlerini, asıl olarak halk sağlığı merkezlerine ve test yapan kuruluşlara satmayı planlıyor.

Firmanın söylediğine göre, insanların burun ve boğazlarından alınan virüs örneklerinden, virüsün ribonükleik asidini (RNA) ayırıp çıkarmak karmaşık bir süreç ve zaman alıyor. Bu durum, büyük sayılarda ve hızlıca polimeraz zincir reaksiyon testi (PCR) yapmayı önlüyor. Fakat; firmanın ürettiği yeni test kitleri, virüsün RNA’sını ayırıp çıkarma gereğini, geliştirdikleri bağımsız bir belirteç ile ortadan kaldırıyor. Bu, sonucun çıkma süresini yarıya indirerek yaklaşık 1 saat yapıyor. Firma, 96 adet örnek için 1 PCR makinesi kullanıldığı zaman testlerin 1.5 saat içinde bitebileceğini söylüyor.

Ulusal Salgın Hastalıklar Enstitüsünün belirlediği değerlendirme koşulları altında test kitlerinin performansı test edildiğinde, hem pozitif hem de negatif test sonuçlarında %100 kesinlik ile sonuç verdiler. 10 Nisan’da sağlık sigortası kapsamına girdiler. 100 örnek için pozitif ya da negatif sonuç verebilen 1 test kiti vergi dahil 225.000 yene(¥) satılacak. Firma, kitleri Kuzey Amerika, Avrupa ve diğer bölgelere Mayıs sonrasında satmayı düşünüyor.

Haberin orijinal hali için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Tıp Fakültesi 2.sınıf öğrencisi.

Yorum Yap