1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. “Evde Kal” dönemi Tokyo’da başlıyor

“Evde Kal” dönemi Tokyo’da başlıyor

20200425_03_834608_L

Tokyo Büyükşehir Yönetimi, insanları koronavirüsün yayılmasını önlemek için bugünden itibaren 6 Mayıs Cumartesi gününe kadar evde kalmaya çağırıyor.

Yetkililer, Japonya’nın bahar tatillerini içeren 12 günlük “Altın Haftası” (Golden Week) dönemini “Evde Kal Haftası” olarak belirlediler.

Cuma günü, Tokyo Valisi Koike Yuriko, merkezi hükümet tarafından belirlenen bir hedef olan kişiden kişiye teması yüzde 80 oranında azaltmak için bu sürecin çok önemli olacağını söyledi. İnsanların eylemlerinin bundan iki hafta sonra koronavirüs vakalarının sayısına yansıyacağını söyledi.

Tokyo yetkilileri, merkezi ticaret bölgelerindeki kalabalıkların azaldığını, ancak henüz banliyö bölgelerindeki alışveriş caddelerinde düşüş olmadığını söyledi.

Büyük şehir yönetimi, mağazaları hafta sonları ve ulusal bayramlarda gönüllü olarak kapalı olan alışveriş caddelerine yaklaşık 37,000 dolara kadar nakit hibe sağlıyor.

Yetkililer, birçok mağazanın halihazırda kapanmayı teklif ettiğini söylüyor.

Yetkililer aynı zamanda aşırı kalabalığı önlemek için insanları en fazla üç günde bir günlük alışverişlerini yapmaya çağırıyor.

Haberin orijinal halini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap