1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. Hükümet tıbbi malzeme yetersizliğine çözüm arıyor

Hükümet tıbbi malzeme yetersizliğine çözüm arıyor

Yetkililerin cuma günü yaptığı toplantıda koronavirüse karşı yapılan mücadelede tıbbi ekipman eksikliğinden ve Japonya'da artan aile içi şiddet vakalarından bahsedildi, çözüm önerileri konuşuldu.

20200424_33_834536_L

Japonya Başbakanı Shinzo Abe koruyucu kıyafet ve maske ihtiyacı olan hastanelere malzeme dağıtımı için kurulacak sisteme öncelik verileceğini taahhüt etti.

Cuma günü hükümet tarafından yapılan koronavirüs karşısında yerine getirilmesi zorunlu görevlerin konuşulduğu toplantıda Abe tıbbi koruyucu ekipmanların yetersizliğinden bahsetti.

Endüstriyel sektör ile sağlam bir iş birliği içinde olmalarına rağmen bu eksikliğin ciddi bir şekilde devam ettiğini belirtti.

Abe, koronavirüs ile ön cephelerde mücadele eden hastaneler ve diğer kurumlara olabildiğince tıbbi ekipmanın ulaştırılması konusunda yetkililere devletin tüm kaynaklarını kullanarak seferber olma çağrısında bulundu.

Başbakan çocuk istismarı ve aile içi şiddet vakalarının artmasından endişe duyduğunu, bu durumun okulların uzun süredir kapalı olması ile artan strese ve bunalıma bağlı olabileceğini ancak yine de vatandaşların evlerinde kalması gerektiğini belirtti.

Abe sosyal medya ve mail ile verilecek danışma servisinin yanında, önümüzdeki haftadan itibaren günde 24 saat hizmet verecek bir telefon hattının servise açılacağını söyledi.

Tüm mağdurların Japonya sakinlerine verilecek olan 100.000 Yen nakit paradan faydalandıklarından hükümetin emin olmak için çalışma yapacağını ekledi.

Abe, aile içi şiddetin yok edilmesi konusunda hükümetin çabalarını arttırması gerektiğini söyledi.

Ülkenin acil durum düzenlemelerini gerektiren kritik bir noktada olduğunu, salgını kontrol altına alabilmek için vatandaşların yerel yönetimlerin rehberlerine uyması ve kişisel temasın yüzden 80 azaltılması çağrısını yaptı.

Haberin orijinal halini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap