İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Din
  3. Japonya’daki Müslümanlar Ramazan Ayı boyunca camilerden uzak kalacak

Japonya’daki Müslümanlar Ramazan Ayı boyunca camilerden uzak kalacak

Japonya'daki Müslümanlar, bu yıl kutsal ay olan Ramazan`da koronavirüsün yayılımını durdurmak amacıyla ibadet ve iftar programı planlamıyorlar. Japonya Müslümanlar Cemiyeti`nden yaklaşık 100 temsilci Perşembe günü bir telekonferans gerçekleştirdiler. Camilerden imamlar ve vekiller de vardı.

20200424_07_834473_L

Başlangıçta katılımcılar Ramazan’ın tam anlamıyla başlayıp başlamadığı konusunda hemfikir olamadılar çünkü oruç ayının başlangıcını haber veren yeni ayın görüntüsü bulutlar tarafından engellenmişti. Daha sonrasında Japonya’ya en yakın Müslüman ulus olan Malezya’daki ortakları ile yapılan kararlar doğrultusunda Ramazan’ın Cuma gününde başlayacağını açıkladılar. Japonya’daki grup bu ayın başlarında ibadetlerin ve iftarların düzenlenmemesi konusunda anlaşmıştı.

Liderler bu kararı ülkedeki Müslümanlara onlara geleneklerini evde yapmalarını tavsiye ederek bildirdi. İmamlara da vaazlarını internet üzerinden vermelerini söylediler.

Japonya İslam Müftülüğü başkanı Haroon Qureshi, Müslümanların camilerde ibadetlerini gerçekleştirememesinin ve iftarlar düzenleyememesinin şanssızlık olduğunu söyledi. Fakat insanların virüsün yayılımını önlemek için el ele vermelerini çünkü insan yaşamının en önemli şey olduğunu da ekledi.

Haberin orijinal halini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap