1. Ana Sayfa
  2. Güncel
  3. Olağanüstü hal 6 Mayıs’ta tamamen kaldırılamaz

Olağanüstü hal 6 Mayıs’ta tamamen kaldırılamaz

Japon hükümeti yetkilileri, olağanüstü halin Mayıs ayı başında tamamen kaldırılmasının zor olacağı görüşünü giderek daha fazla paylaşıyor. Tıp uzmanları enfeksiyonların (vakaların) beklendiği gibi yavaşlamadığını söylüyor.

20200426_04_834937_L

Hükümet, 7 Nisan’da Tokyo, Osaka ve diğer beş prefektörlük için olağanüstü hal ilan etti. Olağanüstü hali 16 Nisan’da ülke çapında genişletti.

Yetkililer ülke genelindeki durumu yakından takip ediyorlar. İnsan etkileşimlerinin yüzde 80 oranında azaltılıp azaltılmadığı ve mevcut şartların tıbbi tesislerde ne durumda olduğu yönündeki uzmanların görüşlerini dinledikten sonra olağanüstü halin 6 Mayıs’ın ötesine geçip geçemeyeceğine karar verecekler.

Ekonomik Kalkınma Bakanı Nishimura Yasutoshi bir NHK programında, okulların ve şirketlerin hazırlanabilmesi için hükümetin önceden iyi bir karar vermesi gerektiğini söyledi. Yasutoshi, hükümetin koronavirüse verdiği reaksiyonda öncülük ediyor.

Uzmanlar, rakamların düşmeye başlamasına rağmen, Tokyo ve Osaka ‘da teyit edilen günlük enfeksiyon (vaka) sayısının beklenenden daha yüksek olduğunu belirtiyor.

Haberin orijinal halini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Woodpecker Hall Academy, UK

Yorum Yap