İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Osaka Valisi Yoshimura’dan koronavirüsü önleme kapsamında marketlere giriş kısıtlaması

Osaka Valisi Yoshimura’dan koronavirüsü önleme kapsamında marketlere giriş kısıtlaması

Vali Yoshimura, süpermarketlerin aşırı yoğunluk noktası olmaması adına, giriş yapan kişi sayısına limit getirmek gibi virüs önleme çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

K10012401801_2004231451_2004231507_01_02

Konuya ilişikin, Vali Yoshimura, süpermarketlerde enfekte sayısının artmaması  için alınan önlemler hakkında ‘’giriş saatinden ziyade kişi sayısının kısıtlanması kararlaştırılmıştır’’ diyerek çalışmaların devam ettiğini açıklamıştır.

Yine Vali, aile içerisinde ebeveynlerin enfekte olup çocukların negatif olması durumuna ilişkin  ‘’Akrabası olmaması halinde son nokta olarak devlet dairesinde enfekte olmayan çocuklar, devlet kurumlarında güvende tutulmalıdır’’ demiştir.

Buna ek olarak ‘’Tek başına yaşam sürdüremeyen ilkokul çağının altındaki çocukların da düşünülüp, koruyucu ailelere mi yoksa devlet dairelerine mi yönlendirileceği konusunun bir an önce kararlaştırılması ve bildirilmesi niyetindeyim’’ diyerek yönetimin çocukları koruma kapsamında sistem geliştirdiklerini ifade etmiş oldu.

Ayrıca Ohal durumundaki Osakada, kapanma çağrısını reddedip çalışmaya devam eden kurumların adlarının açığa çıkarılacağını bildirdi.

Vali Yoshimura ‘’yarın kendi kararlarımı uygulamaya koyma kanaatindeyim. ‘ Lütfen kurumlara gitmeyin’ deki amaç isimleri açığa çıkarmak hedeflidir’’ ifadesinde bulunmuştur.

MARKETLERDEKİ YOĞUNLUK İÇİN ALINAN YENİ ÖNLEM

Olağanüstü Hal Beyanından itibaren, insan yoğunluğunun en çok görülebileceği yer olarak ilk sırada yer alan marketler için her bölgede önlemler alınıyor.

Son zamanlarda Osaka Joto semtinde yer alan süper market tamade kyobashi,  24 saat hizmete açık lakin öğle vakti öncesi ve sonrasında ve de akşam vaktinde müşterilerin büyük bir kalabalık oluşturduğunu söylüyor.

Mağazalardaki tüm kasiyerlerin lastik eldiven giyme zorunluluğunun yanı sıra kasada bekleyen müşterilerin de aralarındaki mesafeyi korumaları için zemine bant yapıştırılarak işaret koyma gibi önlemler alınmakta. Ayrıca, 23 Nisan itibariyle zemine hareket yönünü belirten oklar yapıştırılıp yol sınırlanacak, müşteriler belirli çizgide ilerleyerek, bir bölümde uzun süre beklemeyecekleri şekilde düzenleme getirilmiş olacak.

Tamade Süper Market’in yöneticisi olan Kunieda Naotaka ‘’Müşterilerin rahat bir şekilde alışveriş yapabilmeleri için, olabildiğince bekleme süresini azaltan bir sisteme geçildi, bu sayede müşteriler kalabalık oluşturmadan alışveriş yapabilecekler.’’ İfadesinde bulundu.

Marketlerle ilgili, Osaka Valisi Yoshimura giriş sınırlandırılması kuralı kısa süre içerisinde getirmek istediğini belirtmişti. Konu hakkında Yönetici Kunieda ‘’Kural olmasa da, bulunduğumuz duruma göre olabildiğince tüm önlemleri almak istiyorum’’ dedi.

KURALLA UYANLAR DA VAR ŞAŞIRANLAR DA

Belediye, marketlere gelen giriş sınırının getirileceği konusunda, bölgedeki marketler kurala uysa da yakınma sesleri de duyuluyor.

Kansa bölgesinde ki büyük bir market şirketinin çalışanı, NHK haber programında ‘’Giriş sınırına uyulsa da, müşteriler alışverişe çıkmanın zorlaştığını düşündüğünde stok alışverişine koşturuyorlar. Müşterilerin de endişesi artıyor bu noktada çalışanların da yükü artıyor dolayısıyla hoş olmayan bir durum.’’ Diye belirtti.

Başka bir market çalışanı ‘’ giriş sınırından dolayı dışarıda oluşan kuyruk yüzünden salgının yayılacağı korkusu da var haliyle sonucun değişmeyeceği düşüncesi de. Birçok insan bu şekilde toplanırsa yakın çevremizi de tehlikeye atmış oluruz. Bu durum göz önüne alınarak önlemlerin geliştirilmesini istiyorum.’’ Diye belirtti.

Haberin orijinal halini okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap