1. Ana Sayfa
  2. Spor
  3. Japon Erkek Ritmik Jimnastiği

Japon Erkek Ritmik Jimnastiği

Japon Erkek ritmik jimnastiğinin tarihi ve günümüzdeki yeri

Keisuke Tanaka Stick Routine
Kokushikan Men’s RG sophomore Keisuke Tanaka performing his stick routine at 2018 All-Japan Intercollegiate Championships (Photo: Mitsuyoshi Akiyama / Ouen MRG)

İngilizcede MRG olarak bilinen erkek ritmik cimnastiği Japonyaya ilk 1940’lı yıllarda Japon okullarındaki fitnes tanıtımı sırasında gelmiştir.

Diğer ülkelerdeki erkek ritmik cimnastiğinden oldukça farklı olan Japon Erkek Ritmik Jimnastiği, Estetik cimnastik ile İsveç, Alman ve Danimarka cimnastiği elementlerinin kombinasyonundan oluşmakta olup, 1947 yılında ulusal spor festivalinde resmi bir etkinlik haline getirilmiş, o zamandan günümüze kadar da birçok hayran edinmiştir.

Cimnastikçilerin sahip olduğu 4 ekipmandan biri ile yapılan solo performans ile takla atma, esneklik, denge ve senkronizasyon’un ön plana çıktığı takım performansları şeklinde 2 farklı şekilde yapılmaktadır.

Junior klüplerden üniversite seviyesine kadar günümüzde Japonya’da yaklaşık iki bin kadar erkek ritmik cimnastikçi aktif bulunurken farklı yapısından ötürü cimnastik yönetim kurulu [FIG] tarafından olimpiyatlarda hala resmi bir spor olarak tanınmamaktadır.

Solo kariyer izlemek bir cimnastikçi için oldukça zor iken takım halinde çalışanlar için uluslararası üne sahip Aomori Üniversitesi (Aomori şehri), Kokushikan Üniversitesi (Tokyo), ve Hanazono Üniversitesi (Kyoto) gibi en iyi Japon üniversitelerinin takımları yurtdışına gösteriler için davet almaktadır.

Takım rutinlerindeki izleyiciyi diken üstünde tutan zorlu ve riskli hareketler yarışmalarda puan kazandırırken Çubuk, lobut, çifte halka veya ip ile gerçekleşen solo rutinlerde cimnastikçinin kıyafeti, kareografisi ve müzik üzerinde yaratıcılığı ile dikkat çekmektedir.

Mezun olduktan sonra birçok erkek ritmik cimnastikçi Cirque de Soleil ya da Blue Tokyo gibi gruplara katılmayı seçerek kariyerlerine devam etmektedir. Hatta dünyaca üne sahip Las Vegas Cirque de Soleil’in Michael Jackson One şovdaki performansçılarının çoğu üst düzey MRG yeteneklerinden oluşmaktadır.

Virus sebebiyle çalışmalarına ara veren cimnastikçiler iptal edilen yarışmalar nedeniyle zor dönemden geçmektedir. Blue Tokyo aracılığıyla Japon Erkek Cimnastiğini desteklemek isteyenler Online Resmi Alışveriş sayfalarından ürün satın alabilirler. [https://bluetokyo.official.ec/]

İçerik, Sarah Hodge ile yapılan röportaj sonucunda elde edilmiştir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir